Szlaki na Šíp zaczynają się we wioskach Žaškov, Stankovany i na przystanku kolejowym Kraľovany zastávka, kilka kilometrów za Dolnym Kubinem. Dojazd z Zakopanego zajmuje półtora godziny, z Bielska-Białej nieco ponad dwie godziny.

sip

Istnieje możliwość wykonania "kółeczka" ze startem i metą w tym samym miejscu: we wsi Stankovany (podejście ścieżką rowerową do Podšípu, zejście przez Žaškowską Przełęcz).
Pozostałe opcje wymagają dłuższych spacerów szosami lub skorzystania ze słowackich pociągów i/lub lokalnych autobusów. Osobom podróżującym pociągiem najłatwiej będzie zdobywać Šíp z przystanku Královany zastávka (na żądanie).

sip

Na wejście na górę i zejście w zależności od wariantu trzeba zarezerwować 5-8 godzin.

Wycieczka nadaje się dla dzieci, turystow-seniorów oraz początkujących. Bez najmniejszych problemów można wziąć ze sobą psa.

sip

Párnica jest słynna na całą Słowację z produkcji serów, korbaczy, bryndzy i w sezonie warto dokonać serowych zakupów i pójść do jednej z okolicznych restauracji na bryndzové halušky, które tu smakują jak mało gdzie w kraju.

Šíp jest świetną alternatywą dla Wielkiego Chocza oraz wyższych szczytów Małej Fatrze w zimie lub przy niepewnej pogodzie. Zachwyci szczególnie miłośników Pienin.

sip

Od maja do października da się bez problemów połączyć wycieczkę na Šíp ze zwiedzaniem Orawskiego Zamku lub spływem przełomem Wagu ze Streczna.

sip

Świetnym narzędziem do planowania wycieczek w słowackie góry jest hikeplanner na stronie mapy.hiking.sk.

Hubert Jarzębowski

Jeśli chcesz wrócic do cz. I - kliknij tu
Jeśli chcesz wrócic do cz. II - kliknij tu
Jeśli chcesz wrócic do cz. III - kliknij tu