Tomasz Kowalski był najmłodszym spośród uczestników ostatniej wyprawy na Broad Peak (miał zaledwie 27 lat). Tym większy żal i smutek po stracie tak młodego, utalentowanego himalaisty. 5 marca 2013 roku wspólnie z Maciejem Berbeką, Adamem Bieleckim i Arturem Małkiem dokonali pierwszego w historii zimowego wejścia na ośmiotysięcznik. Niestety powrót okazał się pechowy zarówno dla Tomasza, jak i Macieja Berbeki. Obaj Panowie zaginęli podczas zejścia do bazy. 8 marca zostali oficjalnie uznani za zmarłych. Oto jak zapisał się w naszej pamięci Tomasz Kowalski.


Uśmiechnięty, ale i skromny, pełen pasji i zapału chłopak pochodzący z Dąbrowy Górniczej. Kilka lat temu przeprowadził się do Poznania, gdzie ukończył studia na kierunku turystyka i rekreacja na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Wspólnie ze znajomymi otworzył biuro turystyczne „Poco Loco Travel” oraz działający przy nim hostel. Firma zajmuje się organizowaniem wypraw trekkingowych, rowerowych, a także typowo wspinaczkowych. Uwielbiał przygody i wyzwania. Zamiłowanie do wspinaczki zaszczepili w nim rodzice i brat, co sam wielokrotnie podkreślał.

tomasz kowalski_poco_loco


W 2003 roku Tomek Kowalski wybrał się w dwutygodniową podróż autostopem mając w kieszeni jedynie 50 euro, tym samym udowodnił sobie, że marzenia się spełniają. Wydarzenie to dodało mu pewności siebie, ale i rozbudziło chęć sięgania po więcej. W kolejnym roku udało mu się wspiąć na Mont Blanc. Tomek był prawdziwym podróżnikiem i eksploratorem, odwiedził sześć kontynentów, a także zdobył sześć z dziewięciu szczytów Korony Ziemi. Należał do Warszawskiego Klubu Wysokogórskiego. Mimo młodego wieku zgromadził na swoim koncie pokaźny dorobek górskich sukcesów. . Miał okazję wspinać się w Tatrach, Alpach, Andach, Pamirze, w górach Alaski i Tien-Shanie. W 2010 roku zaliczył 100-kilometrowy Trawers Denali (Mount McKinley 6146m). Cała akcja zajęła 17 dni. Podczas gdyńskiego festiwalu Kolosy w 2011 roku otrzymał prestiżową nagrodę im. Andrzeja Zawady za projekt zdobycia pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR w jednym sezonie i tym samym uzyskanie tytułu „Śnieżnej Pantery”. Ostatecznie udało mu się wdrapać na cztery z nich, czego dokonał w pojedynkę, w zaledwie 28 dni. Z jednego szczytu musiał zrezygnować ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe.

{youtube}dJqIh4vXvqM{/youtube}

Tomasz Kowalski o zdobywaniu Śnieżnej Pantery


Oprócz wspinaczki i alpinizmu miał również inne pasje. Lubił biegi długodystansowe, uczestniczył w maratonach, ultramaratonach i podróżniczych rajdach, fascynował go boks tajski ale też uwielbiał oglądać filmy, jak każdy zwyczajny śmiertelnik.

tomek kowalski_biegi_gorski


Tomek bardzo ucieszył się na wieść, iż został wybrany jako uczestnik zimowej wyprawy na Broad Peak, kierowanej przez samego Krzysztofa Wielickiego. W końcu miał to być pierwszy ośmiotysięcznik w jego dorobku, a do tego zdobywany w towarzystwie znanych, zasłużonych polskich himalaistów. Sam pisał o tym wydarzeniu z wielką ekscytacją:
„Jestem tu i nie mogę w to uwierzyć (…) Czuję się tak jakbym był jakimś młodym gitarzystą z początkującego zespołu i zagrał razem z Mickiem Jaggerem i Rolling Stonesami na pełnym stadionie Wemblay”.

{youtube}3CDvXm4HaTA{/youtube}

Wywiad z Tomkiem Kowalskim

Najważniejsze dokoniania górskie Tomasza Kowalskiego:

 • 2004r. zdobycie Mont Blanc
 • 2010r. Trawers Denali (Mount McKinley 6146m)
 • 2011r. Siedmiotysięczniki byłego ZSRR:
   Pik Lenina (7134m)
   Pik Korżeniewskiej (7105m) 
   Pik Komunizma (7495m)
   Chan-Tengri (7010m) 
   Pik Pobiedy (7439m) – nieudana próba

Warto również przeczytać opublikowany na naszym portalu obszerny wywiad z Tomaszem Kowalskim.