Wojciech Szatkowski opowiada o tym jak wyglądały Tatry w XIX wieku.

W sobotę 24 lipca 2021 roku odbyła się ciekawa prelekcja w Willi Oksza. Organizatorem spotkania było Muzeum Tatrzańskie. Wojciech Szatkowski, kustosz Muzeum opowiedział o tym „Jak dawniej po Tatrach chadzano?”

Nie żyje już nikt kto by pamiętał, jak wyglądały Tatry i Zakopane w XIX wieku. Na szczęście pozostały dawne opisy, przewodniki i zachowane w archiwum Muzeum Tatrzańskiego liczne fotografie.
Autor spotkania zabrał uczestników w świat dawnych Tatr i dawnego Zakopanego. W prezentacji nie zabrakło osób zasłużonych dla turystyki tatrzańskiej przed 150 laty: księdza Józefa Stolarczyka „Apostoła góralszczyzny”, króla Tatr z Mokotowskiej Tytusa Chałubińskiego, Sabały, Walerego Eljasza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego oraz innych przedstawicieli inteligencji polskiej, którzy odwiedzali wtedy Zakopane.
W wycieczkach tatrzańskich tamtego okresu turystom prawie zawsze towarzyszyli górale. Wtedy to nastąpił rozwój zawodu przewodnika tatrzańskiego. Dlatego w opowieści przypomniano „przewodników pierwszych z pierwszych”, Jędrzeja Walę, Macieja Gąsienicę-Sieczkę, Klimka Bachledę, Wojciecha Roja, Szymona Tatara i innych.
Ważnym elementem opowieści sprzed lat są dawne, pierwsze altany i schroniska, pierwsze znakowane szlaki, Morskie Oko zwiedzane z pokładu tratwy, czy Czerwone Wierchy z przewodnikiem i chłopem pod torbę.

Prelekcji możecie posłuchać na stronie Muzeum. 

Źródło:
mat.pras. Muzeum Tatrzańskie