Pierwszy Małopolski Festiwal Podróżniczy 50°N zaprasza na wirtualną podróż 26-28 marca 2021.

Ostatni rok sprawił, że podróżnicze plany i oczekiwania zdecydowanie trzeba było zweryfikować. Sytuacja na świecie spowodowała, że główny akcent w realizacji wyjazdów turystycznych przekierowany został na turystykę krajową, w tym w szczególności turystykę aktywną.
Zmiana preferencji podróżniczych oraz bogate walory przyrodnicze i kulturowe, które ma do zaoferowania Małopolska powodują, że jest to idealne miejsce do odpoczynku w stylu „slow”, nie tylko podczas krótkich pobytów weekendowych, ale także podczas wyjazdów wakacyjnych.
W związku z tym, w ostatni weekend marca pragniemy zaprosić Państwa do Małopolski, a dokładniej do jej najstarszego miasta – Bochni – w tym roku wirtualnie, ale docelowo mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję spotykać się „na żywo” w tym jednym z najatrakcyjniejszych regionów Polski.
W dniach 26-28 marca 2021 r. odbędzie się bowiem pierwsza edycja Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N. Jego nazwa – 50°N – choć może wydawać się tajemnicza, została zapożyczona od szerokości geograficznej, którą wyznaczają równoleżniki, zaś równoleżnik 50°N (szerokości geograficznej północnej) przebiega m.in. przez województwo małopolskie, w tym takie miasta jak Zator, Kraków, Wieliczka, Bochnia czy Tarnów. Nieprzypadkowa jest także lokalizacja Festiwalu – właśnie w Bochni. Tegoroczny Festiwal będzie transmitowany „na żywo” na stronie internetowej www.50N.pl oraz w portalu Facebook na fanpage’u www.facebook.com/50NFestiwal w ramach ogólnodostępnego i bezpłatnego streamingu. Serdecznie zapraszamy!
A z kim będzie można się spotkać podczas tego niekwestionowanego „święta podróżników”? Przede wszystkim z podróżnikami mocno związanymi z Małopolską, takimi jak pochodzący z naszego regionu z miejscowości Łętownia Andrzej Bargiel, krakowianin Piotr Pogon, Andrzej Budnik ze Stryszawy niedaleko Babiej Góry oraz Dominika i Marcin Kozłowscy z Bochni!
Rozpoczniemy już w piątek rano (26.03) prelekcjami skierowanymi do dzieci i młodzieży z całej Polski w ramach Wielkiej Lekcji Geografii. Podczas pokazów powędrujemy na Antypody, zaglądniemy do Antarktyki i Arktyki dowiadując się o różnicach między polarnymi rejonami Ziemi, a także poznamy świat motyli i fascynujących map.
Piątkowy wieczór będzie należał do fanów gór wysokich, himalajskich wypraw i wspomnień o Wielkim Liderze wypraw w najwyższe góry świata – Andrzeju Zawadzie. Przyczynkiem do tego spotkania będzie jego biografia autorstwa Piotra Trybalskiego, która ukaże się na rynku wydawniczym w połowie maja br. nakładem Wydawnictwa Literackiego. Gościem specjalnym Festiwalu będzie tego dnia Krzysztof Wielicki – uczestnik wielu wypraw pod wodzą Andrzeja Zawady oraz jeden z najwybitniejszych himalaistów w historii.
Program soboty i niedzieli to kolejnych 9 pokazów, które będą tematycznie dotyczyć zarówno miejsc nam bliskich, położonych w Małopolsce, które być może czekają na odkrycie, ale i innych regionów Polski (m.in. Roztocze – Kasia, Marek i Malwinka Szewczykowie, Świętokrzyskie – Michał Maj) oraz najdalszych zakątków świata. Mamy nadzieję, że każdy turysta, podróżnik i globtroter będzie mógł wybrać dla siebie interesujący temat i wygodnie zasiądzie w swoim domu, z rodziną lub przyjaciółmi by wirtualnie podróżować po Małopolsce i dalej przez świat.
Zakamarki Małopolski odkryje przed publicznością Anna Dąbek – przewodniczka po Ojcowskim Parku Narodowym, która jest także ambasadorką kampanii „Małopolska. Poznajmy się”. Któż jak nie przewodnik może znać lepiej najciekawsze miejsca w regionie?!
O wyprawach pieszych opowiedzą Ola Synowiec i Arkadiusz Winiatorski, którzy spotkali się w Meksyku podczas marszu Arka przez Amerykę Środkową i odtąd wyruszyli w drogę wspólnie kończąc swą podróż ponad 7 tys. km dalej, gdzieś w Kanadzie! Ukończona kilka tygodnia temu zimowa wędrówka górami Polski, będzie zaś tematem wystąpienia Łukasza Supergana. Wieczór zakończy pełna wzruszających momentów opowieść Piotra Pogona pt. „Zachwyt każdym oddechem”.
Niedzielne popołudnie rozpoczniemy od rodzinnego wyjazdu na Roztocze. Dzięki temu, że materiał naszych Gości – rodziny Szewczyków – powstawał podczas wielu ich wycieczek na pogranicze województw podkarpackiego i lubelskiego, będziemy mieli okazję podziwiać ten zakątek Polski podczas różnych pór roku.
Rowerowa podróż Alicji Rapsiewicz i Andrzeja Budnika – autorów bloga LosWiaheros.pl – z Bangkoku do Krakowa, będzie okazją do wspomnień nie tylko tych dalekich, ale także tych bliższych, z wycieczek po Małopolsce. Blogerzy opowiedzą o nowej jakości podróży rowerowych po Małopolsce, jaką stworzył projekt „VeloMałopolska.
Jako, że bazą Festiwalu będzie Bochnia, będą także bocheńscy podróżnicy – Dominika i Marcin Kozłowscy, którzy właśnie z najstarszego miasta Małopolski wyruszyli specjalnie przygotowanym samochodem 4x4 w niesamowitą podróż dookoła Afryki!
Na podsumowanie Festiwalu będziemy mieli okazję spotkać się z dwoma wybitnymi sportowcami – Andrzejem Bargielem i Kacprem Tekieli, którzy większą część swojego czasu spędzają na różnych aktywnościach w górach wysokich jednocześnie podróżując po całym świecie. Tym razem to nasi bohaterowie będą się odpytywać o najważniejsze momenty w ich działalności górskiej, ale możliwość zadania im pytań, będą mieli także oglądający Festiwal „widzowie” poprzez komentarze pod transmisją „live” do czego zachęcamy już dzisiaj!

Poniżej prezentujemy program pierwszej edycji Festiwalu 50°N. 

Piątek 26.03.2021
10:00 – 14:00 – Wielka Lekcja Geografii prosto z Bochni dla dzieci i młodzieży z całej Polski
10:15 – 11:00 – Projekcja filmu „Kolekcjonerzy” i spotkanie z właścicielami Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni - Jacek i Filip KOBIELA
11:15 – 12:00 – Australia - świat do góry nogami – Alicja RAPSIEWICZ
12:15 – 13:00 – Niezwykła podróż poprzez mapy – Marcin NOWAK
13:15 – 14:00 – Ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny? – Mikołaj GOLACHOWSKI

19:00 – 21:00 Wszechmogący. Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje – przedpremierowe spotkanie autorskie z Piotrem Trybalskim - autorem biografii Andrzeja Zawady, której premiera będzie miała miejsca w maju 2021 r. oraz Gościem Specjalnym Festiwalu – Krzysztofem Wielickim – uczestnikiem wielu wypraw pod kierownictwem Andrzeja Zawady i jednym z najbardziej utytułowanych himalaistów na świecie. Spotkanie poprowadzi Kuba Niziński (Radio Kraków)

Sobota, 27.03.2021
16:00 – 16:15 – oficjalne rozpoczęcie Festiwalu z udziałem Wicemarszałka Województwa Małopolskiego – Pana Tomasza Urynowicza oraz Burmistrza Miasta Bochnia – Pana Stefana Kolawińskiego
16:15 – 17:00 – "Rzut kamieniem" od Krakowa - czyli w jeden dzień po zakamarkach zachodniej Małopolski – Anna DĄBEK
17:15 – 18:00 – Piesze Love Story: 12 tys. km przez Ameryki – Ola SYNOWIEC i Arkadiusz WINIATORSKI
18:15 – 19:00 – Tajemnicze historie, słowiańskie wierzenia. Świętokrzyskie, jakiego nie znacie! – Michał MAJ
19:15 – 20:00 – Samotność białego szlaku – Łukasz SUPERGAN
20:15 – 21:00 – Zachwyt każdym oddechem – Piotr POGON

Niedziela, 28.03.2021
16:00 – 16:15 – rozpoczęcie trzeciego dnia Festiwalu / konkursy online dla publiczności
16:15 – 17:00 – Magiczne Roztocze: Enklawa spokoju i cudownej przyrody – Kasia, Malwinka i Marek SZEWCZYKOWIE
17:15 – 18:00 – Rowerami z Bangkoku do Małopolski – Andrzej BUDNIK
18:15 – 19:00 – Z Bochni dookoła Afryki - roczna podróż "domem" 4x4 – Dominika i Marcin Kozłowscy
19:15 – 20:30 – Bargiel pyta Tekielego, Tekieli Bargiela – Andrzej BARGIEL i Kacper TEKIELI

Wszystkie pokazy zaplanowane są „na żywo”. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wprowadzenia zmian w programie bez podawania przyczyn.

Źródło:
materiały organizatora