Już w najbliższy weekend!

29 Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz odbędzie się w dniach 6 - 8 maja 2022 roku i tematycznie związany będzie z ogłoszonym przez Sejm RP 2022 rokiem Wandy Rutkiewicz. W tym roku będzie nam wyjątkowo zależało na przybliżeniu postaci słynnej himalaistki ale również skupimy się na roli kobiet we współczesnej wspinaczce wysokogórskiej oraz sporcie.

Oficjalnym partnerem tegorocznego przeglądu jest Fundacja Wandalistki, która zapewni spojrzenie na góry z kobiecego punktu widzenia. Poznamy nie tylko historię Wandy i pierwszych wspinających się kobiet ale również sylwetki współczesnych wspinaczek, które dają niezwykłą dawkę inspiracji i motywacji.
Przegląd rozpoczniemy 6 maja 2022 roku (piątek) od otwarcia wystawy czasowej „Wanda w Kadrze”, na której zaprezentujemy filmy, fotografie, wypowiedzi w formie nagrań oraz oryginalne eksponaty - pamiątki osobiste po Wandzie Rutkiewicz, będące własnością Muzeum.
Kolejnego dnia 07 maja 2022 roku (sobota), zaplanowaliśmy blok filmowy poświęcony Wandzie Rutkiewicz. Prowadzącym wydarzenie będzie jeden z najwybitniejszych Polskich himalaistów - Leszek Cichy. Przedstawione zostaną filmy fabularne i dokumentalne prezentujące dokonania Wandy Rutkiewicz. Zostaną przeprowadzone wywiady i rozmowy z osobami pamietającymi Wandę i uczestniczącymi w wyprawach z jej udziałem. Tego dnia planujemy również zaprosić żyjących twórców, reżyserów i osoby związane z produkcjami filmowymi, oraz zorganizować spotkanie z autorkami książek o Wandzie Rutkiewicz.
Ostatniego dnia przeglądu, 8 maja 2022 roku (niedziela), zaprezentujemy blok tematyczny związany z ogólną tematyką wspinaczki i sportu kobiet, przedstawimy filmy z zawodów oraz porozmawiamy o roli kobiet we wspinaczce wysokogórskiej. Zaprosimy również specjalistę z zakresu skituringu, który opowie nam o swojej przygodzie z tym sportem oraz zaprezentuje film związany z tą tematyką. Będą piękne góry, trochę anegdot i humoru, a także kilka porad: jak sobie ułożyć w rozsądny sposób sezon skiturowy, jak trenować, jak wreszcie uczynić ze skituringu przygodę swojego życia.
Honorowy Patronat nad 29 Przeglądem Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki i Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady Partnerami przedsięwzięcia są: Totalizator Sportowy sp. z o.o., PKN ORLEN S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Fundacja Wandalistki, Fundacja Pietrowicz Śladami Uczestników, Polski Związek Alpinizmu.

PROGRAM XXIX PRZEGLĄDU FILMÓW ALPINISTYCZNYCH
6 maja, piątek
19.00 Wernisaż wystawy „Wanda w kadrze”
7 maja, sobota
12.00 Blok I Leszek Cichy , Krystyna Palmowska, Anna Pietraszek
12.40 Film „W cieniu Everestu”
13.20 Blok II Krzysztof Wielicki, Elżbieta Sieradzińska
14.00 Wywiad telewizyjny z Wandą, TVP Katowice
14.10 Film „Temperatura Wrzenia”
14.50 Blok III Maciej Pietrowicz, Marian Sajnog
15.30 Wywiad „Wanda w Komarnie”
15.50 Blok IV Maciej Pietrowicz, Ryszard Włoszczowski, Arkadiusz Peryga
16.30 Reportaż z wyprawy Jelczem w Himalaje
17.10 Ogłoszenie wyników konkursu filmów sportowych i turystycznych
17.20 Prezentacja nagrodzonych filmów
8 maja, niedziela
12.00 Blok I Eliza Kubarska, Janina Fies
12.30 Film „Być kobieta w Himalajach”
13.20 Film „Ściana cieni”
14.10 Blok II Daria Sieracka, Marianna Syrokomska – Kantecka
14.40 Film „Tango Aconcagua”
15.30 Blok III Daria Sieracka, Karolina Ośka, Olga Kosek, Joanna Malawska
16.00 Film „Miejsca przeklęte, Góra Pięciu Bogów”
16.30 Blok IV Wojciech Szatkowski, GOPR – Roman Dziedzic
17.00 Spektakl Teatru Telewizji „ Wasza Wysokość” inspirowany postacią Wandy
Wstęp wolny!

mat.pras. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie