Festiwal odbędzie się w dniach 21-23.10.2022 roku

Na 14. Katowickim Przeglądzie Filmów Górskich pojawią się:

Peter Chrzanowski - wybitny kanadyjski narciarz ekstremalny polskiego pochodzenia, paralotniarz, nagradzany filmowiec oraz animator wydarzeń górskich. Podróżnik. Buntownik. Marzyciel. W latach 70. i 80. dokonał wielu pierwszych zjazdów na nartach z wybitnych szczytów Ameryki Północnej, m.in. z Mount Robson. Uczestniczył w eksploracyjnych wyprawach na terenie Ameryki Południowej, w tym do ludów Arachuaco i Kogi w niedostępnych Sierra Nevada de Santa Marta. Para się również realizacją filmów dokumentalnych o narciarstwie ekstremalnym i paralotniarstwie. Kilka z nich zostało nagrodzonych na festiwalach filmowych. Jako filmowiec brał udział w wyprawie dookoła świata samolotem DC Dakota z czasów II wojny światowej. Autor wielu artykułów w fachowej prasie narciarskiej. Obecnie z pasją organizuje i popularyzuje w krajach latynoskich nową dyscyplinę – Aerothlon, składającą się z trzech konkurencji: biegu, jazdy na rowerze górskim i zlotu na paralotni.
Rafał Fronia - Jeleniogórzanin. „Z Górami związany jestem emocjami. Dostarczają mi one wrażeń i tej dobrej siły, która pozwala łatwiej mierzyć się z życiem tu "na dole".
Wspinałem się w Tatrach, Alpach, w Afryce zdobyłem Mt Kenię, i Kamerun a w Ameryce Południowej pasjonowały mnie wulkany: od Ziemi Ognistej i Lanina, aż po Ekwador i Chimborazo. Eksplorowałem Pamir, gdzie samotnie zdobyłem Pik Lenina a potem przyszła pora na Himalajskie i Karakorumskie olbrzymy. Zdobyłem trzy ośmiotysięczniki, wszystkie w samotnym ku ich wierzchołkowi marszem. Wspinałem się latem, w sezonach przed i po monsunie, ale największą satysfakcję daje mi cisza, którą można znaleźć tylko zimą, gdy w promieniu setek kilometrów nie wspina się nikt. W Karakorum spędziłem trzy zimy i za każdym razem były to niezapomniane chwile. Lecz moje ukochane, te naj, naj... Góry leżą znacznie bliżej. To Karkonosze, w nich bywam najczęściej i najchętniej. To moja mała ojczyzna i tu jestem spełniony i szczęśliwy.
A same Góry, pisane dużą literą zabierają mnie w myślową podróż otwierając mą głowę. A ja? Piszę. Powstała Anatomia Góry i Rozmowa z Górą a już na początku przyszłego roku drukiem ukaże się Skalny Pielgrzym, pierwsza multimedialna powieść Górska, relacja z trzech wypraw. Na Nana Devi w indyjski Garwal, w masyw Everestu i w Karakorum, na Broad Peak”.
Monika Witkowska - zdobywczyni 4 ośmiotysięczników (Mt. Everest, K2, Lhotse, Manaslu), Korony Ziemi i wielu innych szczytów. Jedyna osoba na świecie, która ma w swoim dorobku Mt. Everest i K2, jak i ich żeglarskie odpowiedniki (opłynięcie przylądka Horn oraz arktyczną trasę płn.-zach. z Grenlandii do Alaski). Jako pierwsza opłynęła również arktyczną Czukotkę. Podróżniczka, która zwiedziła z plecakiem około 180 państw. Autorka ponad 10 książek górskich, żeglarskich i podróżniczych.

materiały organizatora