Wiemy już jakie filmy zostaną pokazane. 

The Alpinist, reż. P. Mortimer, N. Rosen, USA, 2021, 92 min

W czasach gdy wspinanie z niszowego hobby zmienia się w dyscyplinę olimpijską i wchodzi domainstreamu, Marc-André Leclerc wspina się samotnie, daleko od świateł jupiterów. Bez towarzystwa kamer, bez liny, a także bez miejsca na popełnienie błędu. Jest esencją przygody free solo. Znany reżyser Peter Mortimer (autor m.in. „The Dawn Wall”), zaintrygowany nienagłośnionymi przez media wyczynami Marca-André, postanawia nakręcić o nim film. Jednak kanadyjski solista jest nieuchwytny: zmienia miejsca pobytu, nie występuje w mediach, nie ma telefonu ani samochodu. Podczas gdy elita środowiska zachwyca się jego dokonaniami, a inni martwią się, że podejmuje zbyt wielkie ryzyko, Marc-André wyrusza na pamiętną wyprawę do Patagonii, która na nowo zdefiniuje, co jest możliwe we wspinaniu free solo. Film dokumentalny „The Alpinist” jest przejmującym portretem wspinacza-wizjonera, który podąża ścieżką wytyczoną przez pasję, mimo najpoważniejszych możliwych konsekwencji.

 

Brit Rock Film Tour 2021
Great Sheikhs, 30 min
Leo Houlding eksploruje pustynię Wadi Al Disah w Arabii Saudyjskiej w poszukiwaniu atrakcyjnych celów wspinaczkowych. Oprócz genialnej scenerii w filmie nie brakuje mocnego wspinania, klasycznych akcentów z życia dirtbaga I nie zawsze łatwych kontaktów z lokalsami. Wisienka na torcie? Pierwsze wejście na A’Atir, prawdopodobnie najwyższą wolnostojącą turnię piaskowcową na świecie (330 m).

E11 Lexicon, 20 min
Palce już zaczynają się pocić. 50-letni, wszechstronnie utalentowany Neil Gresham mierzy się ze swoim najtrudniejszym projektem tradowym – “Lexicon” (E11) na lekko przewieszonej i gładkiej ścianie Pavey Ark’s East Gully w Lake District. Małe chwyty i niemal brak możliwości asekuracji – słowem jedno z największych tradowych wyzwań. Smaku całej historii dodają komentarze Dave’a MacLeoda i Steve’a McClure’a. Mocne kino wspinaczkowe.

Fall Theory, 45 min
Wariat czy geniusz? Franco Cookson wkroczył z rozmachem na wspinaczkową scenę około 10 lat temu. Zaczęło się od trudnych i ryzykownych przejść w North York Moors. W 2017 roku pokonał “Nothing Lasts” w Northumberland, niewiarygodnie niebezpieczną drogę. Film ukazuje notoryczną pogoń za kolejnym celem, zawsze trudniejszym od poprzedniego, walkę z ruchami, których Cookson nie potrafi jeszcze powtórzyć, i asekuracją, która jest raczej umowna. Dodatkową perspektywę wprowadza 15-letni Tom Pearce, który próbuje powtórzyć niektóre z dawnych dróg Franco. Fascynująca postać i oszołamiające momenty wspinaczkowe – tylko dla widzów o mocnych nerwach.

Kjerag Solo, 15 min
Pete Whittaker, doskonale znany z solowych przejść z liną i wspinania w rysach, wyrusza na Kjerag (1082 m), imponującą zerwę skalną w Norwegii. Jedzie bez partnera i bez liny. To może być pierwsze przejście tej mokrej i brudnej ściany solo. Kamera prowadzona w wyjątkowy sposób, pełna zaangażowania wspinaczka, a do tego genialna narracja Whittakera. To najkrótszy film z serii Brit Rock, jednak i jego nie wolno przegapić.

 

 


Dhaulagiri is My Everest, reż. P. Barabáš, Słowacja, 2021, 63 min
W 1984 roku Zoltan Demjan zdobył 2 ośmiotysięczniki bez dodatkowego tlenu. Najpierw wszedł południową ścianą na Lhotse Shar, a potem południowym filarem na Mount Everest. Niestety pogoda spowodowała, że jego zejście w dół zamieniło się w tragedię. Swoją lekcję życia Zoltan odebrał podczas pierwszego wejścia na Dhaulagiri w stylu alpejskim. Na pionowym filarze południowo-zachodnim czekały na niego nie tylko najwyższe trudności wspinaczkowe, ale też cenna wiedza, która odmieniła jego życie.

 


Doo Sar: A Karakoram Ski Expedition Film, reż. J. Gzela, Polska, 2021, 47 min
Dwa szczyty, dwóch przyjaciół i dwa zjazdy. Andrzej Bargiel i Jędrek Baranowski wyruszają do Karakorum tworzyć historię na swoich zasadach. Ten film to przygoda pełna pasji i miłości do gór wynosząca narciarstwo na ponad 6000 m n.p.m.!


Droga, reż. W. Kozakiewicz, Polska, 2021, 23 min
Krakowska scena wspinaczkowa zawsze obfitowała w osobowości z pogranicza nauki, kultury i sztuki. Dla wielu sport był oknem na świat. Niewidzialna siła, która wciąga do sportu jest jak narkotyk. Czasem wydaje się to być pozbawione sensu, ale bez tego wszystko inne również traci swój sens. Czy reprezentujesz kraj na arenie międzynarodowej, czy wspinasz się w skałach, czy robisz to tylko po to aby przesuwać swoje granice - nadaje to rytm twojemu życiu. Praca i pasja. Sport i sztuka. Sprzeczności i kontrasty tworzące jedną osobowość. Czarno-biała podróż do życia człowieka wielu talentów.


Everest – The Hard Way, reż. P. Barabáš, Słowacja, 2020, 52 min
Grand Prix 2021 na na 26. Festiwalu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju

Czy możliwe jest wejście najtrudniejszą drogą na Everest w stylu alpejskim? Sir Chris Bonington, najsłynniejszy himalaista brytyjski, nazwał ją The Hard Way i orzekł, że jest nie do zrobienia. Stała się ona wyzwaniem dla czterech słowackich wspinaczy. W 1988 roku weszli w drogę, z której nie było ucieczki.

 

 


North Country, reż. N. Martini, USA, 2020, 21 min
Ponadczasowa historia o "amerykańskim śnie" i o rodzinie, dzięki której cała okolica założyła narty na nogi. Sto lat po otwarciu, narciarski sklep Lahout jest nadal rodzinnym biznesem, którym zajmuje się już czwarte pokolenie. Zaglądając w przeszłość i w teraźniejszość, poznajemy prawdziwe źródła sukcesu sklepu oraz odkrywamy sekret jego długowieczności. Tą historią twórcy filmu chcą przekonać imigrantów, młodzież, właścicieli rodzinnych firm oraz entuzjastów outdooru, że Ameryka nie jest jeszcze stracona.


Śniła mi się połonina, reż. R. Żurakowski, Polska, 2022, 83 min
Nagroda Publiczności na 27. Festiwalu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju

Film przedstawia postać Ludwika Pińczuka - budowniczego i twórcy kultowego schroniska na bieszczadzkiej Połoninie Wetlińskiej zwanego „Chatką Puchatka”. Ludwik Pińczuk przez dziesięciolecia współtworzył legendę Bieszczadów, by następnie samemu stać się ich symbolem.

 

materiały organizatorów