– tak było na 3. Festiwalu 50°N w Wieliczce

3. Małopolski Festiwal Podróżniczy 50°N przeszedł do historii. Weekend inspirujących spotkań w Wieliczce, PROLOG imprezy w Bochni, 18 prelegentów, 7 odwiedzonych kontynentów i setki widzów na pokazach. Tak w skrócie wyglądała tegoroczna edycja Festiwalu 50°N. Na festiwalowej scenie wystąpili m.in. Przemek Kossakowski, Piotr Strzeżysz, Jan Krzeptowski-Sabała, Kamila Kielar, Krzysztof Wielicki, Jędrzej Majka i Małgorzata Szumska.
Festiwal 50°N był okazją do spotkania się z wyjątkowymi podróżnikami, którzy kiedyś zdecydowali się pójść za głosem marzeń i pasji, a teraz dzielą się swoimi doświadczeniami. Ich historie mają moc, czasem zmieniają perspektywę patrzenia na świat i niezaprzeczalnie są ogromną dawką motywacji do wyruszenia w swoją własną podróż. A podczas festiwalowych pokazów można było się przekonać, które krańce globu, kultury, klimaty i rodzaje przygód są nam bliższe. To opowieści prelegentów zabierały publiczność na lodowe pustkowia, kręte drogi, kolorowe i pachnące bazary, oceaniczne wody, zatłoczone ulice, górskie szlaki czy ośmiotysięczniki.
W czwartek wieczorem w Kinie Regis w Bochni wystąpił Przemek Kossakowski, w ramach PROLOGU imprezy i z okazji 770-lecia miasta Bochnia. Publiczność drogą głosowania wybrała temat spotkania – „Moja historia”. Dalej Festiwal „solnym mostem”, przeniósł się do Mediateki – Biblioteki Miejskiej w Wieliczce. Piątkowy wieczór pokazów otworzyła Dagmara Bożek opowieściami o życiu w stacjach badawczych na Spitsbergenie i w Antarktyce. Dalej Piotrek Strzeżysz mówił o swoich podróżach rowerowych w Ameryce Południowej. Na koniec na scenie pojawił się Przemek Kossakowski, ale tym razem widzowie wybrali inny temat i usłyszeli o „Odmiennych stanach świadomości”. Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka do przybicia piątki, zdjęć i podpisów książek. W sobotę Jan Krzeptowski-Sabała zaciekawił innym spojrzeniem na Tatry. Aga i Marcin Lewandowscy dzielili się swoimi sposobami na rodzinne podróże po Meksyku, a ekipa Calluna Trip zabrała widzów „ogórkiem”, czyli VW T2 do Iranu. Na spotkaniu z Kamilą Kielar to uważność i wrażliwość na przyrodę grała pierwsze skrzypce. Wieczór zakończył się wystąpieniem Krzysztofa Wielickiego, który dostał owacje od publiczności. Niedziela również dostarczyła wielu emocji i pozwoliła odkryć ciekawe rejony świata. Zwiedzaliśmy Europę kamperem z Manuelą i Pawłem Warzybokami. Udaliśmy się w zapomniane góry wysokie z Łukaszem Kocewiakiem, odkrywając Afganistan. Wraz z Alicją Rapsiewicz znaleźliśmy się też w Zimbabwe. W podróż ze smakiem zabrał Jędrzej Majka, a w sali kinowej unosił się zapach przywiezionych do Wieliczki przypraw. Brzydkie atrakcje, ale zdecydowanie warte zobaczenia pokazywała, już na zakończenie Festiwalu, Małgorzata Szumska. Na pewno wiele chwil, wspomnień, rozmów i zdjęć zostanie z uczestnikami imprezy na długo. A to, co usłyszeli i zobaczyli będzie inspiracją i motywacją do poznawania nowych miejsc i planowania własnych wojaży po Małopolsce, kraju i świecie.
W ramach Festiwalu 50°N odbyły się także warsztaty kamperowe w Auto Group Luzar w Wieliczce. A w Mediatece warsztaty rowerowe i podróżowania w rytmie slow.
Kolejna edycja Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N odbędzie się za rok. Do zobaczenia!
Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie: www.50n.pl

materiały organizatora