Jubileuszowe XX Złote CzekanyW dniach 21-24 marcha w Chamonix i Courmayeur rozdane zostaną jubileuszowe, bo już po raz XX - Złote Czekany. Z około 80 przejść z 2011 roku nominowano sześć według jury, najciekawszych. Dodatkowo tegorocznym laureatem nagrody za życiowe osiągnięcia będzie Robert Paragot, francuski alpinista.

Podobnie, jak w ostatnich latach, przy wyborze kierowano się głównie stylem przejścia, promując wspinaczki w stylu alpejskim.

Jury któremu przewodniczy redaktor naczelny czasopisma " Alpinist " składa się również ze znanych wspinaczy Walerego Babanowa, Alberta Inurrategi, Inesa Papert, Liu Yong oraz dziennikarza Alessandra Filippini.

NOMINACJE

Pik Pobieda (7,439m)
15 sierpnia 2011 roku Gienadij Durow i Denis Urubko stanęli na szczycie Piku Pobiedy po pokonaniu nowej drogi Dollar Rod (Rosyjskie 6B, V+/VI M5). Jest to czwarta droga na tej ścianie. Pokonuje ona najwyższą partię ściany, a trudności znajdują się w górnej części. W listopadzie Kazachscy wspinacze otrzymali za to przejście nagrodę azjatyckiego Złotego Czekana.

Wejście na dziewiczy Saser Kangri II (7,518m)
Amerykanie Mark Richey, Steve Swenson i Freddie Wilkinson zorganizowali ekspedycję do indyjskiego Karakorum, gdzie wspięli się nową drogą 1700 metrową południowo-zachodnią ścianę Saser Kangri II (drugi pod względem wysokości niezdobyty szczyt Ziemi). Przejście zajęło im cztery dni (3 biwaki).

K7 West (6,615m)
Młody słoweński zespół w składzie Nejc Marcic i Luka Strazar zdobyli zachodni wierzchołek K7, nową drogą na dziewiczej północno-zachodniej ścianie. Wspinaczka w stylu alpejskim trwała trzy dni. Była to ich pierwsza himalajska wyprawa, a udało im się od razu dokonać trzeciego wejścia na szczyt K7.

Wejście na Xuelian North-East w Chinach (6,249m)
Xuelian North-East był ostatnim niezdobytym 6 tysięcznym szczytem w paśmie Xuelian Feng w chińskim Tien Szanie. Słoweńcy Ales Holc, Peter Juvan i Igor Kremser zdobyli go w alpejskim stylu w 4 dni północno-zachodnią granią.

Meru Central w Indiach (6,310m)
Wielokrotnie atakowany od 1986 roku filar na wschodnim filarze Meru Central został pokonany przez trzyosobowy amerykański zespół w składzie Conrad Anker, Jimmy Chin i Renan Ozturk. Na trudności drogi składał się skalny teren z wymagającą wspinaczką klasyczną i hakową. W górnych partiach z kolei trudny mikst.

Torre Egger (2,850m)
Nowa droga w Patagonii, krainie kapryśnej pogody, zawsze warta jest odnotowania. Norwegowie Bjørn-Eivind Aartun i Ole Lied otworzyli nową linię Venas Azules na południowej ścianie Torre Egger. Swoją linię wyznaczyli w stylu alpejskim w ciągu dwóch dni. 950-metrowa droga ma około 350 metrów nowego terenu z trudnościami do 6b+ A1 AI6. W większości są to odcinki pionowego lodu.

źródło: planetmountain.com

Źródła: planetmountain

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Komentarze: Dodaj swój wątek
Brak komentarzy