Lapka i Sano na paralotniStatuetka National Geographic Adventurer 2012 została przyznana głosami 72 000 internautów instruktorowi wspinaczki Lapka Tsheri Sherp’ie  oraz kajakarzowi Sano Babu Sunuwar’owi. Duet otrzymał nagrodę za swoje ubiegłoroczne osiągnięcie – “The Ultimate Descent”


Panowie rozpoczęli swoją wstępnie planowaną na 3 miesiące przygodę w kwietniu 2011 roku. The Ultimate Descent, jak nazwana została wyprawa, polegała na wejściu na najwyższą górę świata- Mount Everest, po zdobyciu szczytu w planach było zlecenie na paralotni ku podnóżom góry, a następnie przepłynięcie kajakiem z Nepalu, aż do Oceanu Indyjskiego. Sano i Lakpa dokonali tego wszystkiego w miesiąc krócej, niż wcześniej zakładali!


28 letni Babu i 39 letni Lakpa pokonali 10 innych kandydatów w internetowym głosowaniu, gdzie uzyskali prawie 72 000 głosów.


„Nie myśleliśmy o rekordach, chcieliśmy po prostu zrobić te wszystkie rzeczy, wspinaczka, lot na paralotni, spływ kajakiem w jednej nieprzerwanej wyprawie” – Powiedział Lakpa.  
Babu zapytany o ulubioną część wyprawy odpowiedział „Start z najwyższego miejsca na Ziemii”


Pozostali kandydaci to:
Jennifer Pharr Davis
Alastair Humphreys
Gerlinde Kaltenbrunner
Danny MacAskill
Carissa Moore
Travis Rice
Cory Richards
Jon Turk and Erik Boomer
Nick Waggoner

źródło: planetmountain.com