Jurajskie Otwarte Dni Wspinania odbyły się już ósmy raz z inicjatywy Fundacji Górskiej ECHO. Jak co roku, organizatorzy zaprosili wyjątkowych prelegentów, zadbali o warsztaty wspinaczkowe, fotograficzne czy żywieniowe. Tradycyjnie obyła się kolejna, IV edycja biegu przełajowego JUR(a)UN. Zawodnicy rywalizowali na dystansie około 10 km, na trasie biegnącej przez urokliwe jurajskie łąki, lasy i tereny skałkowe. W klasyfikacji mężczyzn najszybciej pobiegli Krzysztof Tarnowski, Krzysztof Ryłko oraz Tomasz Kleszcz. Zaś w klasyfikacji pań, na podium stanęły kolejno Agnieszka Jeż, Angelina Pilarz i Agnieszka Czyżewska. Kompletne wyniki biegu znajdują się TUTAJ.

VIII Otwarte Dni Wspinania - relacja

VIII Otwarte Dni Wspinania - relacja

VIII Otwarte Dni Wspinania - relacja

Tuż przed startem biegu głównego na specjalnie przygotowanej trasie wiodącej alejkami leśnego młodnika kompleksu Małe Dolomity rywalizowali najmłodsi uczestnicy Otwartych Dni Wspinania. Bieg Małego Echozaura naturalnie wpisał się już w harmonogram jurajskiej imprezy.

VIII edycja Otwartych Dni Wspinania odbyła się w tym roku pod znakiem spotkań z kobietami, które swoje życie podporządkowały działalności górskiej i wspinaniu. Karolina Jendrysik (wraz z Adrianem Podżorskim) opowiedzieli o swoich przygodach z legendarną górą Noshaq. Ową wyprawę zrealizowali dzięki udziałowi w ubiegłorocznym konkursie „Łap (za)dyszkę 2017”. Zwycięzcy otrzymali wsparcie sponsora konkursu – marki Bergans of Norway w wysokości 10 000zł. Wierzchołka finalnie zdobyć się nie udało, ale już wiadomo, że ekipa Polish Caucasus Team wraca w góry Hindukuszu jeszcze w tym roku.

VIII Otwarte Dni Wspinania - relacja

VIII Otwarte Dni Wspinania - relacja

Następna prezentacja była małym przerywnikiem w żeńskim wątku prelegenckim, gdyż do Huciska przyjechali znani przewodnicy wysokogórscy (PSPW IVBV), mianowicie Ryszard Gajewski i Ludwik Wilczyński. Podczas prezentacji panowie wspominali swojego górskiego kompana, Macieja Berbekę.

Po tej prelekcji imprezę zdominowały już wyłącznie kobiety. Jako pierwsza, o swoich górskich przygodach opowiedziała Aleksandra Dzik. Himalaistka wspominała między innymi o swoim starcie w słynnym biegu Elbrus Race, a także o swojej górskiej działalności stricte przewodnickiej.

Po prelekcji Oli Dzik, do świata wspinaczki skalnej zabrała słuchaczy Kinga Ociepka-Grzegulska. Dwukrotna Mistrzyni Świata w prowadzeniu opowiadała o tym jak godzi życie rodzinne ze wspinaniem oraz jaki wpływ na jej rozwój sportowy miało pojawienie się dziecka. W 2017 roku powstał o niej film pt. „Mama” w reżyserii Wojciecha Kozakiewicza. Produkcja zdobyła sporo nagród w konkursach filmowych, jak chociażby podczas konkursu filmowego odbywającego się w ramach festiwalu górskiego w Lądku-Zdroju.

VIII Otwarte Dni Wspinania - relacja

VIII Otwarte Dni Wspinania - relacja

VIII Otwarte Dni Wspinania - relacja

Anna Czerwińska przeniosła słuchaczy ze wspinaczki skałkowej na szczyty Korony Ziemi. Alpinistka jest pierwszą Polką, która weszła na wszystkie wierzchołki w tej słynnej klasyfikacji. Uczestnicy Otwartych Dni Wspinania mogli obejrzeć bogaty pokaz slajdów i poznać szczegóły związane z poszczególnymi wyjazdami legendarnej „Górfanki”.

Naszedł wreszcie punkt kulminacyjny „jurajskiego dnia kobiet”. Na ekran rzutnika trafił obraz wyjątkowy i wzruszający, swoją prelekcję rozpoczęła włoska himalaistka i skialpinistka, pochodząca z Bolzano Tamara Lunger. O dziwo Tamara nie skupiła się na prezentacji swojego portfolio wypełnionego sukcesami, a na paśmie swoich …górskich porażek. Włoszka wyznaje bowiem zasadę, że z każdej porażki płynie doświadczenie potrzebne do osiągania późniejszych sukcesów.

VIII Otwarte Dni Wspinania - relacja

Drugi dzień imprezy upłynął pod znakiem warsztatów. Dla miłośników fotografii, tematyczne warsztaty przeprowadził Jakub Krawczyk. Profesjonalista z Jurassic Photo Team zapoznał uczestników warsztatów z podstawami fotografii krajobrazowej. Nie zabrakło również spotkania z Martą Naczyk i Karolem Henningiem z Formy na szczyt. Specjaliści w dziedzinie przygotowania fizycznego i żywieniowego pod kątem wypraw górskich pracowali w ostatnim czasie również z uczestnikami zimowej wyprawy narodowej na K2. Podczas Otwartych Dni Wspinania nie mogło zabraknąć wspinania! Każdy kto chciał przeżyć swój „pierwszy raz” w dziedzinie wspinaczki skałkowej, mógł tego spróbować u boku instruktora ze Szkoły Wspinania GOUP.

VIII Otwarte Dni Wspinania - relacja

VIII Otwarte Dni Wspinania - relacja

VIII Otwarte Dni Wspinania - relacja

Wracamy za rok. Z pewnością kolejna, IX edycja wydarzenia przyniesie kilka nowości w programie wydarzenia. Z pewnością organizatorzy zaproszą atrakcyjnych gości. I z pewnością znów spotkamy się w kameralnej, rodzinnej atmosferze.

Serdeczne podziękowania składamy sponsorom i partnerom wydarzenia:

Małe Dolomity

Magazyn n.p.m.

Sklep Górski

Kayland

Bergans of Norway

Nordisk

Jurajska

Lhotse