Broad Peak to dwunasta pod względem wysokości góra na świecie. Liczy sobie 8051 m n.p.m. Jest zlokalizowany na granicy Chin i Pakistanu, tuż obok K2. Masyw Broad Peaku to niezwykle szeroki i rozległy szczyt. Posiada kilka wierzchołków.

Góra po raz pierwszy została zdobyta w 1957 r. (przez ekipę austriacką).

Na pierwsze zimowe wejście przyszło nam czekać do 5 marca 2013 r. Polska ekipa kierowana przez Krzysztofa Wielickiego. Wtedy to bowiem, szczyt zdobyli:

-Maciej Berbeka,

-Adam Bielecki,

-Tomasz Kowalski,

-Artur Małek.

1705broad
fot. baza zdjęć Portalu Górskiego

Niestety, ale podczas zejścia Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski nie dotarli do obozu nr IV i zostali uznani za zaginionych. 7 marca szef wyprawy Krzysztof Wielicki powiedział, że „nie ma żadnych szans” na znalezienie żywego 58-letniego Macieja Berbeki i 27-letniego Tomasza Kowalskiego. 8 marca obaj wspinacze zostali uznani za zmarłych, a wyprawa się zakończyła.

O tym wydarzeniu powstało parę książek, pojawiły się różne wątpliwości, rozważania czy aby można było zrobić coś więcej, lepiej żeby nikt nie zginął.

Powstał nawet film.

Jego reżyser Leszek Dawid opowiedział trochę o filmie „Broad Peak”, do którego zdjęcia kręcono na szczycie Mont Blanc i w Karakorum. Jest to pierwszy na świecie film fabularny, w którym zdjęcia z udziałem głównego aktora robiono na dużej bardzo wysokości (nawet 5700 m n.p.m.).

Film to oprócz historii jaka wydarzyła się stricte parę lat temu na Broad Peaku jest również opowieścią o utkwionym w nas potencjale, o marzeniach i wreszcie o cenie jaką czasem nam za realizację tych marzeń przychodzi zapłacić. Bohaterem jest osoba niezwykle zmotywowana, uparta i bezkompromisowa, ale i niesamowicie wrażliwa oraz kochająca życie.

Całe zdjęcia poprzedzone zostały dwuletnim okresem przygotowawczym (spotkania, rozmowy, analizy różnych punktów widzenia).

Obraz poświęcony jest głównie Maćkowi Berbece – legendzie polskiego himalaizmu.

To z jego perspektywy poznamy kulisy pierwszego w historii zimowego wejścia na szczyt Broad Peak. Jest to opowieść o pięknej, ale i niszczycielskiej pasji oraz niesamowitej determinacji, która pcha człowieka ku niebezpiecznej krawędzi. To również wzruszająca historia wielkiej, ale i trudnej miłości, jaka połączyła Maćka i Ewę Berbeków.

{youtube}IIq_sxY6NLc{/youtube}

 

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,,
Internet (ogólnie).