Adam OndraJuż pewnie każdy z Was słyszał lub widział krótkie filmiki zapowiadające obszerny dokument o Adamie Ondrze, którego autorem jest Petr Pavlicek (www.bernartwood.cz, www.adamondrafilm.com). Miałem właśnie przyjemność obejrzeć tą produkcję i naprawdę gorąco polecam!
Jak dla mnie – Mistrzostwo! Produkcja Petra pozostawia w tyle wszystkie zachdnie filmy wspinaczkowe, opowiadające o wspinaniu sportowym i boulderingu. Nie jest to 1,5 godzinna mieszanka dobrych bitów i ultra trudnych przechwytów. Jest to doskonałe połączenie filmu wspinaczkowego, z wartościowym dokumentem. Jest to ponad 1,5 godziny historii, pewnego zwykłego, skromnego chłopaka, który (oglądając film ma się takie wrażenie) niejako “przez przypadek” wyrósł na światową gwiazdę wspinania sportowego. Oczywiście poza historią, wywiadami, rozmowami, doświadczamy także tekstury chwytów na kilku jego najtrudniejszych drogach. Wszystko to jest dobrane w takich proporcjach, aby nie zanudzić widza, a przy tym jak najlepiej zapoznać go z chłopakiem, który już od wielu lat nazywany jest “The Wonder Boy”.

Film ten pokazuje nam praktycznie całe życie Adama, od czasu kiedy po raz pierwszy oderwał nogi od ziemii i zaczął się przemieszczać w pionie. Niezwykle cenne są właśnie te zdjęcia i filmiki pokazujące jego sportowe początki, pierwsze zawody, wygrane, porażki i towarzyszczącą mu już wtedy niesamowitą ekspresję. Poznajemy kulisy nie tylko tego w jaki sposób wykonywał najtrudnijesze przechwyty na swoich drogach, ale przede wszystkim tego, ile kosztowało go to samozaparcia, dyscypliny, stresu i walki. Adam przyzwyczaił nas do tego, że w co chwilę słychać o nim w mediach i co chwilę błyszczy jakimś ciekawym przejściem. Jednak łatwość z jaką przychodzi mu wygrywać w skale, to bardzo często tylko pozory… Ten film, w odróżnieniu do tych wszystkich newsów, pokazuje właśnie to, co stoi za każdym takim, pozornie łatwym, sukcesem. Jaką cenę za to płaci On sam. Często także jego rodzina.

Jak dla mnie jest to znakomity dokument i myślę, że jeszcze nie raz wrócę do tych 105 minut filmu. Jeżeli do całej tej wartości historycznej i poznawczej flmu, dodamy doskonały montaż, rewelacyjne zdjęcia oraz dominującą w filmie naturalność – otrzymamy film, który każdy wspinacz powinnien choć raz w swoim życiu zobaczyć. Tym samym gorąco Was zachęcam do zainwestowania 12 euro – narawdę warto i gwarantuję, że nie będziecie żałować.
Jeżeli będziecie zainteresowani tematem to odsyłam Was do strony nt filmu, gdzie bez problemu zakupicie filmik - www.adamondrafilm.com.

Wojtek Karnaś


Lista przejść z filmu:

Golpe de Estado – 9b
Marina Superstar – 9a+/b FA
From dirt grow the flowers – 8C boulder
The Confessions – 8B+ FLASH boulder
The big paw – 8B+/C boulder
Xaxid hostel – 9a/a+
Dreamtime reclimbed – 8B+ FA boulder
Life’s Blood for Downtroddem – 9a
The Dagger – 8B+ boulder
Der Heilige Gral – 9a
Tanec kuřátek – 9a
The Essential – 9a
A Muerte – 9a
Pantera – 9a