Zapraszamy do zapoznania się z biogramami osób, które są bohaterami serialu dokumentalnego Discovery Channel - "Ocalić życie na Evereście. Piloci śmigłowców, bo o nich tu mowa, codziennie ryzykują swoje życie podejmując jedne z najbardziej ekstremalnych akcji ratunkowych na świecie. Poznaj bliżej te niezwykłe osoby, które ponad swoje zdrowie i życie, stawiają życie innych!

pilot

Kapitan Siddartha Gurung
Wiek: 41
Obywatelstwo: nepalskie

Siddartha Gurung ma 18-letnie doświadczenie w lotach na górzystym terenie w Nepalu. W Himalajach jest znany jak mało kto. Uważa się go za najbardziej doświadczonego pilota w tym kraju. Wcześniej służył w wojsku. Pierwszą licencję pilota zdobył w wieku 18 lat. W 2012 r. jego najlepszy przyjaciel i doświadczony pilot, Sabin Basnet, poniósł tragiczną śmierć podczas akcji ratunkowej na himalajskim szczycie Ama Dablam. Śmierci Sabina i jego mechanika Pumy można było uniknąć. Od tamtego momentu Siddartha usilnie pracuje nad udoskonaleniem warunków szkoleń i pracy pilotów oraz ich zespołów, aby uniknąć podobnych zdarzeń. Kapitan Siddartha Gurung jest żonaty i ma troje dzieci.

pilot

Surendra Paudel
Wiek: 35
Obywatelstwo: nepalskie

Przez ponad 8 lat Surendra był pilotem w armii nepalskiej. Do zespołu Simrik Air dołączył w 2011 r. Jest zastępcą Siddarthy, wykwalifikowanym w misjach polegających na przewożeniu ludzi na nosidłach zawieszonych na długich linach. W Himalajach uratował wielu mieszkańców tych terenów i turystów.

pilot

Ananda ‘Andy’ Thapa
Wiek: 30
Obywatelstwo: nepalskie

W wieku 18 lat Andy wstąpił do wojska, gdzie odbywał służbę w randze majora, przez 8 lat latając na helikopterach. Wychowywał się na oddalonej farmie i już od dzieciństwa marzył o tym, żeby zostać pilotem helikopterów. Od 2012 r. pracuje w Simrik Air jako pilot lotów komercyjnych, a ostatnio zdobył kwalifikacje pilota przewożącego ładunek na długich linach.

pilot

Jason Laing
Wiek: 48
Obywatelstwo: nowozelandzkie

Jason został odznaczony tytułem Pilota Roku 2016 Międzynarodowego Związku Pilotów Helikopterów za wysiłek włożony podczas akcji ratunkowej po lawinie w 2014 r. oraz po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi w 2015 r. w Nepalu. Jason nie uważa się za bohatera. Twierdzi, że tylko wykonywał swoją pracę. Wychowywał się na nowozelandzkiej Wyspie Południowej, gdzie w wieku 14 lat rzucił szkołę. Uczył się latać w Alpach Południowych w Nowej Zelandii. Dzięki swoim umiejętnościom, jako pilot trafił m.in. do Australii, północnych Indii (Kaszmir), Nepalu i na Antarktydę. Brał także udział w wyścigach żeglarskich na Karaibach. Należy wspomnieć, że Jason zdobył także inne nagrody i wyróżnienia m.in. nagrodę Nepalskiego Związku Alpinistycznego Kumar Khahga Bickram Adventurous Award oraz nagrodę za wyjątkowe umiejętności lotnicze FAI. Jason mieszka w Queenstown w Nowej Zelandii wraz z narzeczoną Robyn i ich roczną córeczką Tarą.

pilot

Lorenz Nufer
Wiek: 42
Obywatelstwo: szwajcarskie

To pierwszy sezon Lorenza w Nepalu. Jest pilotem od 16 lat i wylatał ponad
2 tysiące godzin. Było to jego marzenie od najmłodszych lat. W Szwajcarii Lorenz jest pilotem i instruktorem lotów, a także egzaminatorem Szwajcarskiego Biura Federalnego Lotnictwa Cywilnego. Uwielbia swój zawód i już od wielu lat marzył o tym, żeby latać w Himalajach. Ma również wykształcenie psychologiczne i pracuje jako doradca biznesowy i trener w obszarze rozwoju organizacji i przywództwa. Ma żonę i dwoje dzieci, którzy zostali w Szwajcarii, podczas gdy on pracował w Nepalu, w czasie sezonu wspinaczkowego.

pilot

Ryan Skorecki
Wiek: 42
Obywatelstwo: amerykańskie

Dla Ryana to pierwszy sezon pracy na Mount Everest i zarazem spełnienie jego największego marzenia. Urodził się i wychował w Atlancie w stanie Georgia, spędził osiem lat w Colorado, a potem przeniósł się na Alaskę, gdzie mieszka od 16 lat. Zanim dostał pracę w Himalajach, latał w misjach naukowych na Antarktydzie, a potem na Alasce w sezonie narciarstwa helikopterowego, po którym następował sezon strażacki. Teraz pracuje na zmianę w Nepalu i na Antarktydzie. Na helikopterach lata od 2004 r. i ma na koncie ponad 6 tysięcy wylatanych godzin.

reżyser

Joe French
Reżyser
Obywatelstwo: brytyjskie

Joe to niezależny producent i reżyser telewizyjny, który pracował w ekipie podczas tworzenia OCALIĆ ŻYCIE NA EVEREŚCIE. Jego zadaniem było filmowanie wspinaczy podczas prób zdobycia szczytu. Góry nie są dla niego niczym nowym, ponieważ nagrywał już zdjęcia w podobnych warunkach. To jego 12 wyprawa na Mount Everest. Joe był w obozie bazowym kiedy w 2014 pięciu Szerpów z jego zespołu zginęło w wyniku lawiny lodowej. W lawinie z 2015 r. sam o mały włos nie zginął. Produkcja programu była dla niego emocjonalnym powrotem na najwyższy szczyt świata, a postawienie stopy w bazie i zmierzenie się z demonami przeszłości były dla niego wyjątkowo trudne. W rocznicę katastrofy zapalił tam świece, aby uczcić pamięć ofiar katastrofy. Pomimo obietnic złożonych rodzinie, że kończy ze wspinaczką, Joe znów poczuł zew góry, któremu nie potrafił się oprzeć i przeszedł przez lodowiec Khumbu, aby sfilmować himalaistów. Kiedy nie filmuje wspinaczek górskich dla telewizji, pracuje jako członek ekipy ratunkowej, m.in. na Ben Nevis w Szkocji.

Zapraszamy również do przeczytania artykułu o serialu Discovery Channel - "Ocalić życie na Evereście".
Jeśli chcesz przejść do artykułu - kliknij tutaj.