Ile razy oglądaliście film fantasy zachwycając się nieziemskimi widokami? Kto z nas nie marzy o odwiedzeniu Nowej Zelandii, żeby zobaczyć na własne oczy scenerie z Władcy Pierścieni? Poniżej przedstawiam góry, które nie powstały w procesie orogenezy, lecz zostały stworzone dzięki wyobraźni.

Kultowe krajobrazy z krainy Śródziemia

Zachwycające tereny wykreowane przez Tolkiena to wiele pasm górskich, opisanych z niezwykłą starannością.. Do mojego zestawienia wybrałam kilka z nich.

Orodruin - Góra Przeznaczenia. Opisany przez J.R.R. Tolkiena wulkan, położony jest w znanej większości Wam krainie Mordoru, w centrum płaskowyżu Gorgoroth. Góra została opisana jako rozłożyste wzniesienie o wysokości 4500 stóp (ok. 1400 m n.p.m.).

Dla niektórych z Was nie jest to miara imponująca, jednak zdobycie góry, na której nie jest się mile widzianym przez jej właściciela Saurona (kontrolowanej przez jego bystre Oko) jest zadaniem należącym do ekstremalnych. Dodatkowym utrudnieniem są też niewątpliwie erupcje wulkanu oraz Orkowie, które nie grzeszą gościnnością. W filmowej adaptacji Petera Jacksona pierwowzór wzniesienia stanowi nowozelandzki Ngauruhoe (2291 m n.p.m.)

Orodruin - Góra PrzeznaczeniaOrodruin - Góra Przeznaczenia

Góra Ngauruhoe (2291 m n.p.m.)Góra Ngauruhoe (2291 m n.p.m.)

Jestem przekonana, że każdy z widzów i czytelników chciałby znaleźć się w Górach Mglistych. Są one najdłuższym pasmem Śródziemia, a ich długość wynosi 702 mile (ok. 1130 km). Jednym z najwyższych szczytów pasma jest Góra Caradhras, którą w adaptacji Trylogii „zagrała” Góra Cooka (3724 m n.p.m.) w Nowej Zelandii. U jej stóp znajdowała się Przełęcz Czerwonego Rogu, przez którą usiłowała przeprawić się Drużyna Pierścienia.

NAZWAPrzeprawa Drużyny Pierścienia przez Caradharas

Góra Cooka (3724 m n.p.m.), w roli głównej CaradhrasGóra Cooka (3724 m n.p.m.), w roli głównej Caradhras

W zestawieniu nie może zabraknąć słynnego wzniesienia, na którym rozegrały się wydarzenia opisane w książce Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. To tam stoczono słynną Bitwę Pięciu Armii. Erebor, czyli Samotna Góra. W niej znajdowało się początkowo miasto krasnoludów, które później zostało wyniszczone i zamieszkane przez smoka o imieniu Smaug.

Erebor, czyli pustkowie SmaugaErebor, czyli pustkowie Smauga

Alleluja, jakie piękne!

Film „Avatar” Jamesa Camerona ma swoich zwolenników i przeciwników. Nie można jednak odmówić mu oszałamiających krajobrazów. Pamiętam zachwyt, w jaki wprawił publiczność w kinie widok “lewitujących”, ogromnych bloków skalnych o nazwie Alleluja. Znajdowały się one na planecie Pandora i unosiły w powietrzu dzięki ogromnym złożom minerałów, wytwarzających silne pole magnetyczne. Kto jest rozkochany w tych skałach, może zaspokoić swoją ciekawość wybierając się w Góry Tianzi do Parku Narodowego Zhangjiajie w Chinach, które częściowo stanowiły inspirację dla twórców "Avatara”. Niestety nie unoszą się one w powietrzu, jednak gdy obserwujemy je skąpane we mgle, można odnieść takie wrażenie.

Góry AllelujaGóry Alleluja

Góry AllelujaGóry Alleluja

Góry Tianzi, ChinyGóry Tianzi, Chiny

Góry Tianzi, ChinyGóry Tianzi, Chiny

„Nie malkonteńć, Geralt. I przestań się burmuszyć, bo na widok twojej gęby przydrożne grzyby same się marynują”

W sadze o Wiedźminie, Geralcie z Rivii Andrzeja Sapkowskiego masywów górskich jest wiele. Bohater książek podąża między innymi przez nie w celach zawodowych, czyli zabijaniu potworów zagrażających bezpieczeństwu ludzi. Część z opisanych pasm zostało zobrazowane w kultowej grze o tym samym tytule. Pojawia się w niej między innymi Łysa Góra (wyjątkowo w książce się nie pojawiła), na której odbywają się sabaty czarownic. Brzmi znajomo? W Górach Świętokrzyskich najwyższy szczyt to Łysica, gdzie według legendy takie sabaty miały miejsce. Na tą fikcyjną Geralt wybiera się zlikwidować kolejnego potwora. Poniżej wiedźmińska Łysa Góra oraz inne krajobrazy górskie, którymi możemy się zachwycać podczas gry.

Geralt z Rivii na Łysej GórzeGeralt z Rivii na Łysej Górze

Gołoborze na Łysej GórzeGołoborze na Łysej Górze

Fantastyczne góry

Fantastyczne góry

Przy takich widokach ciężko skupić się na górzePrzy takich widokach ciężko skupić się na górze

Zaczarowany świat Disneya

Należę do pokolenia wychowanego na filmach Disneya. Dzięki nim rozwinęłam swoją wyobraźnię i pierwszy raz poczułam pragnienie przebywania w bajecznych okolicznościach przyrody. Najbardziej charakterystyczną disneyowską górą jest Lwia Skała, ukazana w Królu Lwie. Jaka to była radość, kiedy podczas wizyty w Parku Narodowym Arches rozpoznałam w jednej z formacji skalnych Lwią Skałę! Sami spójrzcie :)

Lwia Skała, ten krajobraz znany jest każdemuLwia Skała, ten krajobraz znany jest każdemu

Devils Garden, Park Narodowy Arches, łudząco podobny do disneyowskiej Lwiej SkałyDevils Garden, Park Narodowy Arches, łudząco podobny do disneyowskiej Lwiej Skały

Fantastycznie również prezentują się górskie scenerie w „Nowych szatach króla” inspirowane bajecznymi Andami, krajobrazy w animacji „Mój brat niedźwiedź”, „Mulan”, „Kraina Lodu” i w wielu, wielu innych.

Kadr z filmu Nowe Szaty KrólaKadr z filmu Nowe Szaty Króla

Kadr z filmu Mój brat niedźwiedźKadr z filmu Mój brat niedźwiedź

Kadr z filmu MulanKadr z filmu Mulan

Małe dziewczynki chcą być Elsą z Krainy Lodu, a górocholicy - chcą być jej sąsiadamiMałe dziewczynki chcą być Elsą z Krainy Lodu, a górocholicy - chcą być jej sąsiadami

Czy uzupełnili byście tę listę innymi krajobrazami z filmów, książek czy gier? Z wielką radością taką listę rozszerzę o ciekawe propozycje fantastycznych gór.

Izabela Janaszek

Źródła:
- www.wikipedia.org
- www.filmweb.pl
- www.wiedzmin.wikia.com
- Andrzej Sapkowski „Pani Jeziora”