Na gali Oscarów 2019, właśnie ten film otrzymał statuetkę za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

"Free solo" - film z 2018 r., który opowiada o zapierającej dech w piersiach wspinaczce na wysokość ok. 2300 m n.p.m. Odbywa się ona po prawie pionowej ścianie w parku narodowym Yosemite i to bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Bohaterem jest słynny wspinacz – Alex Honnold.

W tym przepięknym filmie nie brak cudownych widoków, mrożących krew w żyłach panoram, ale i rozterek oraz wątpliwości wspinacza związanych z decyzją o podjęciu tego jakże niebezpiecznego wyzwania. Ta opowieść to nie tylko historia o jednej ekstremalnej przygodzie i już. Chodzi o coś znacznie więcej. Liczy się bowiem cel, wyzwanie, miłość, wolność, odwaga, przekraczanie własnych granic i paradoksalnie, ale wielka i potężna miłość do życia...

solo2602
fot. baza zdjęć PG, Yosemith

Będzie go też można obejrzeć 3 marca na kanale National Geographic o godzinie 21.00.

W sieci kin Multikino film pojawi się 14 marca.
Alex Hannold – profesjonalny alpinista amerykański, niezwykle znany i rozpoznawany na świeci. Słynie głównie ze swoich ekstremalnych wyczynów wspinając się po amerykańskich klifach. Jest sponsorowany przez The North Face, Black Diamond, La Sportiva, Goal Zero, Stride Health i Maxim Ropes. Do dnia dzisiejszego utrzymuje się jednak głównie żyjącą ze swojej furgonetki i podróżując po świecie w poszukiwaniu następnej wielkiej pionowej przygody.

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).