Nasze Tatry, Zakopane i całe zresztą Podhale od dawien dawna przyciągało turystów z różnych stron Polski i nie tylko z Polski. To tutaj, a konkretnie w Zakopanem, odpoczywała i bawiła się inteligencja, kwitło życie kulturalne, artystyczne i polityczne. To tu w końcu dyskutowano o bieżących problemach kraju i planowano ruchy narodowowyzwoleńcze.

Z drugiej strony turyści wysokogórscy, eksploratorzy jaskiń i wspinacze – taternicy działali w górach, co chwila bijąc kolejne rekordy i przekraczając następne granice.

1510foto

Niestety, ale to co tak bardzo „góralskie” i oryginalne w ostatnich latach odchodzi w zapomnienie. Przybywa pensjonatów, szklanych budynków z nowoczesną infrastrukturą, knajp serwujących „kebaby”, „przaśne” żarcie i wygrywających biesiadną muzykę, aut emitujących czarne spaliny i zakłócających majestatyczny widok na góry.

To samo dotyczy zresztą także chociażby przewspaniałych okolic Morkiego Ooka, Piątki czy Kasprowego. Pokrzykujący tłum, kolejki i ścisk niweczą całe piękno naszych gór wysokich – tych po stronie słowackiej również.

Książka – album – „Przedwojenne Tatry Zakopane i Podhale NAJPIĘKNIEJSZE FOTOGRAFIE” Macieja Pinkwarta, ukazuje, a może lepiej OPOWIADA za pomocą starych fotografii jak to kiedyś w naszych górach bywało, jak wyglądało Zakopane, turyści, tutejsza ludność i czym się oni trudnili.

Pozycja tego typu to również świetny dokument historyczny ukazujący życie na Podhalu z dawnych lat...

Bartek Michalak