Książka ta, opowiada o Polskich śmiałkach, którzy nie zważając na przeciwności losu i sytuację polityczną, w roku 1939 jako pierwsi wspięli się na Nanda Devi East (7816 m n.p.m.).

Ich dokonanie to obok niewątpliwie wielkiego sukcesu w zdobywaniu gór wysokich, również historia o marzeniach, wytrwałości i odwadze.

Tymi śmiałkami byli:
• Janusz Klarner,
• Jakub Bujak,
• Stefan Bernadzikiewicz,
• Adam Karpiński.
Ci dwaj ostatni zginęli w potężnej lawinie. Klarner i Bujak (a więc zdobywcy owego wierzchołka) ostatecznie w drodze powrotnej, na statku do Europy dowiedzieli się o agresji niemieckiej na Polskę.
Bujak w obliczu sowieckiego zagrożenia uciekł z okupowanej Polski miesiąc później. W 1945 r. w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach zaginął w Anglii. Klarner okupację spędził w rodzinnej Warszawie, przygotowując w tym czasie ze swoich notatek książkę o wyprawie. Został ciężko ranny w Powstaniu Warszawskim. W 1949 roku wyszedł z domu i zaginął bez wieści. (http://www.himalaisci.pl/)
Książka napisana jest łatwym, przejrzystym językiem. Szybko się ją czyta. Całość zresztą tekstu, poprzeplatana jest starymi, oryginalnymi fotografami i zdjęciami dokumentów.
Nanda Devi East – ten górski masyw znajduje się w Himalajach Garhwalu, w zachodniej części Himalajów Wysokich. Wierzchołek ten jest drugim co do wysokości w masywie Nanda Devi, którego główny, najwyższy punkt ma 7816 m n.p.m.
Ściany góry - o wysokości do 4000 metrów, tworzą zamknięty pierścień, zwany Sanktuarium Nanda Devi.

Bartek Michalak