Wszechmogący Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje.

Taki właśnie tytuł ma książka Piotra Trybalskiego, która stanowi doskonałą biografię charyzmatycznego i przebojowego lidera wypraw górskich.
Książka ukazuje Andrzeja Zawadę z kilku perspektyw:
Z jednej strony poznajemy go jako szalonego wizjonera i marzyciela, który dzięki swojej sile perswazji potrafił do wielu rzeczy przekonać i fantastycznego kierownika oraz organizatora. Ale z drugiej strony pojawia się twarda himalajska rzeczywistość – sprawy formalne, logistyka, promocja itd. To właśnie ona przeplata się tu z marzeniami, górnolotnymi planami i celami, za które Zawada był gotowy zapłacić każdą cenę.
Od zawsze bowiem uważał, że (jak to sam o sobie mówił):
„Jestem stworzony do rzeczy wielkich”
To właśnie Zawada zdobywając Noszak (7492 m n.p.m.) wraz z Tadeuszem Piotrowskim (po raz pierwszy zimą, chociaż inni uważali, że jest to niemożliwe) rozpoczął nowy rozdział w himalaizmie – mianowicie zdobywanie gór najwyższych zimą! Późniejsze sukcesy „lodowych wojowników” z Polski zadziwiły cały świat.
Gdyby nie Zawada nie byłoby pierwszego, zimowego wejścia na Everest – Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki (luty 1980 r.) i wielu, wielu innych.
Zawada jawi się tu jako zręczny, sprytny lider, który pokazał też (chociażby Maćkowi Berbece czy Jerzemu Kukuczce) jak być dumnym z siebie i z ojczyzny.
Autorem książki jest Piotr Trybalski – dziennikarz, autor m.in.:
„Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników”,
„Ja, pustelnik”
„Gdyby to nie był Everest...”

 

 

Bartek Michalak