Lektura nie tylko dla wspinaczy, ale i zainteresowanych historią Polski.

Książka nagradzana, wielokrotnie komentowana i chwalona, napisana została przez Bernadette McDonald - autorka książek, głównie o tematyce górskiej, mieszka w Kanadzie i stamtąd też pochodzi.
Jej „Ucieczka na szczyt” to opowieść o największych polskich himalaistach i ich wybitnych osiągnięciach. Nie brakuje tu takich postaci jak Kukuczka, Zawada, Wielicki, Hajzer, Lwow, Majer, Pawłowski czy sama Wanda Rutkiewicz.
Książka jest niesamowicie autentyczna i emocjonalna. Podczas zdobywania najwyższych gór świata, himalaistom towarzyszą sprzeczne bardzo uczucia. Pojawia się uczucie sukcesu, ale i porażki, radości, ale i smutku itp. Na wyprawach ciągle giną bowiem przyjaciele, a śmierć zdaje się być tutaj wszechobecna.
Mimo to, wspinacze dzielnie i nieustraszenie „wnoszą” tą polską flagę i sztandary na najwyższe punkty naszego globu.
Robią to często po raz pierwszy w historii w ogóle (na dziewicze szczyty), nowymi drogami, w lepszym stylu, zimą.
Lektura zatem to swego rodzaju „hołd” dla tych wszystkich polskich wspinaczy, którzy w latach 70. i 80. wyznaczyli kompletnie nowe standardy w górach wysokich i przełamali liczne bariery, granice i mity. Szczególnie ten najbardziej powszechny i najczęstszy mit w każdej dziedzinie, który brzmi:
NIE DA SIĘ...
Co ciekawe też, że wierne ujęcie faktów w tej książce powoduje, że jest ona nie tylko atrakcyjna dla wszystkich pasjonatów wspinaczki, ale i dla tych żywo zainteresowanych historią Polski i osiągnięciami naszych rodaków - także na arenie międzynarodowej.


Bartek Michalak