Kolejna książka Bernadette McDonald

W książce "8000 zimą - walka o najwyższe szczyty świata w najokrutniejszej porze roku"chronologicznie i bardzo precyzyjnie opisana została historia zimowego himalaizmu. Wszystko zaczęło się od zimowego zdobycia Mount Everestu (luty 1980 r., Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki).
Samo pojęcie himalaizm zimowy powstało za sprawą dokonań legendarnego kierownika polskich wypraw w góry wysokie - Andrzeja Zawady. Sam przecież rozpoczął zdobywanie szczytów zimą. Dokonał pierwszego zimowego wejścia na Noszak – 7492 m (razem z Tadeuszem Piotrowskim) w lutym 1973 r.
Wzajemne dopingowanie się kolejnych zespołów, ale i ostra rywalizacja, konkurencja przenikają się wzajemnie właściwie w każdym aspekcie i na każdym etapie. Kolejne bowiem zespoły, z różnych stron świata, w różnym stylu, różnymi drogami i wariantami próbują stanąć zimą na kolejnych czternastu ośmiotysięcznikach.
Rzeczą oczywistą jest to, że głównie znajdziemy tu opisy i nawiązania do takich postaci jak Jerzy Kukuczka, Maciej Berbeka, Artur Hajzer itp. W końcu to oni – ci „lodowi wojownicy” doprowadzający tą (jak to określił Wojciech Kurtyka) sztukę cierpienia do perfekcji na zawsze już pozostaną „na pierwszych stronach” publikacji i książek o górach, Himalajach i wspinaniu.
Warto też sięgnąć po tę lekturę dla zrozumienia fenomenu himalajskiej zimy – jak bardzo ona jest dla wspinaczy ważna i prestiżowa. Za dosyć przyzwoite pieniądze otrzymujemy fajną, interesującą książkę – napisaną „żwawym”, lekkim językiem, z wkomponowanymi zdjęciami i w twardej oprawie.

Autorką książki jest Bernadette McDonald – pochodzi i mieszka w Kanadzie. Pisze książki głównie o górskiej tematyce – choć nie tylko. Wielokrotnie komentowana i nagradzana.

Bartek Michalak