„Nagle, tuż za rogiem, wyłania się on:

prawdziwy władca [K2] wznoszący się tysiące stóp nade mną. To jeden z tych widoków, które dosłownie zapierają dech w piersiach” - Sir Francis Edward Younghusband, odkrywca.
Ta wydana w formie albumu książka to nie tylko zdjęcia rozległych panoram. Czytelnik znajdzie tu również, a może przede wszystkim całą historię eksploracji K2. - od XIX-wiecznych ekspedycji naukowych i badawczych, aż do wyczynu Lacedelliego i Compagnoniego, którzy w 1954 r. zdobyli szczyt po raz pierwszy.
Niewątpliwą zaletą tej książki są liczne mapy, archiwalne zdjęcia, szczegółowo opisane trasy z nakreślone linie kolejnych dróg prowadzących na górę.
Można by powiedzieć, że „K2 HISTORIA najtrudniejszej GÓRY ŚWIATA” to swego rodzaju pomnik w hołdzie K2, który zachwyca, ale i przeraża zarazem...
Jak można przeczytać na końcu książki Alessandro Boscarino:
„Alpinizm to najpierw marzenie, później wyczyn, w końcu opowieść. Ale przede wszystkim jest to marzenie o gorze. Góra należy również do tych, którzy nigdy nie zdobyli szczytu, którzy widzieli ją tylko na rysunku, którzy pokochali ją w książce. W tej książce jest marzenie o K2.”


 
Bartek Michalak