Jako piąty człowiek na świecie skompletował Koronę Himalajów.

Jest to dość szczegółowa relacja z samotnych wejść Krzysztofa Wielickiego na najwyższe góry świata. Nie chodzi tu jednak tylko i wyłącznie o suchy zapis faktów. To co właściwie stanowi o jej atrakcyjności i co „pociąga” czytelnika do przejrzenia kolejnej i kolejnej strony, są refleksje jej głównego bohatera, czyli samego Wielickiego właśnie. Porusza on takie kwestie jak kondycja człowieka i jego reakcje w obliczu górskich wydarzeń, braterstwo, partnerstwo i wreszcie samotność...
Pojawiają się również refleksje wynikające stąd, że klasycznie wspinanie wygląda tak, że jeden idzie, a drugi ktoś go asekuruje. Jak to zatem się dzieje, że są tacy, którzy wybierają „solowanie”. Czy jest to ich świadomy wybór, a może zbieg okoliczności?
A może ta „samotność” w górach jest jakaś lepsza, pełniejsza i bardziej wartościowa i wreszcie nie taka „samotna”?
Sam Wielicki pisze tak:
”Nawet gdy jestem sam, nie czuję się samotny. Wiem, że ktoś na mnie czeka w bazie, w domu. Dwudniową samotność można polubić, bo ona wynika z realizacji marzenia. Boję się samotności w życiu.”
Krzysztof Wielicki to wspaniały himalaista - ten najlepszy z najlepszych. Jako piąty człowiek na świecie skompletował Koronę Himalajów.
Samotnie zdobył m.in.:
-Broad Peak,
-Lhotse,
-Dhaulagiri,
-Makalu,
-Nanga Parbat.
Obok zatem całej fantastycznej historii o niezwykle ciekawym człowieku, może chociaż trochę przybliży to nas do odpowiedzi na pytanie po co właściwie człowiek w góry idzie i czemu robi to samotnie?
Ten znakomity taternik, alpinista i himalaista jest twarzą marki YETI (obecnie Y by Nordisk), Firma ta działa od ponad stu lat i wyspecjalizowała się w produkcji lekkich, ale zaskakująco wytrzymałych i ciepłych m.in. kurtek czy śpiworów, bez których ciężko się obyć w ekstremalnych warunkach - zwłaszcza, że tworzone są za pomocą unikatowej technologii inspirowanej naturą.
Sam zresztą Wielicki mówi, że bardzo się cieszy, mogąc swoje kolejne wyprawy planować wiedząc, że będzie wyposażony w sprzęt najwyższej jakości, - bo przecież do takich należy sprzęt marki Yeti.
Oczywiste jest zatem, że tego rodzaju produkty i tej firmy, z powodzeniem dostępne są w ofercie sprzedażowej Sklep Górski. Zapraszamy...

 

Bartek Michalak