Mapa, kompas, GPS"Mapa kompas GPS", Cliff Jacobson, Wydawnictwo Eremis, Warszawa 2007. Dzięki wydawnictwu Eremis ukazała się pozycja dla wszystkich tych, którzy chcieliby sobie przybliżyć nawigacje w terenie posługując się mapą, kompasem lub urządzeniem typu GPS. Książka zawiera kilka rozdziałów zwięźle i treściwe przybliżających nam tajemnice poruszania się w terenie na orientacje.

Autor jest doświadczonym terenowcem, który na swoim koncie ma kilka profesjonalnych poradników dla biegaczy na orientacje, napisał też kilka kursów orientacji w terenie dla szkół i ośrodków przyrodniczych. Prezentowana pozycja według jego zamirzeń ma pomóc zwykłym turystom w wędrówkach po terenach, które nie mają jasno wytyczonych szlaków i znaków. Dzięki temu otrzymujemy łatwo przyswajalne informacje na temat posługiwania się mapą, kompasem czy GPSem zamknięte w 6 obszernych rozdziałów opatrzonych ilustracjami pomocnicznymi i mapkami pokazowymi. We wstępie autor nadmienia także, że prezentuje on swój autorski opracowany system nawigacji w terenie dla osób, które nie chcą spędzać zbyt wiele nad mapą z długopisem nad długim przeliczaniem poziomic i wytyczaniem azymutów przed wycieczką. Jak znalazł dla tych, którzy chcą skupić się nad krajobrazami i widokami, które są trochę bardziej oddalone od typowych szlaków.

Książka nie jest obszernym tomiszczem, zawiera ok 100 stron oprawionych w miękką oprawę i posiadających miłą dla oka szatę graficzną. 6 rozdziałów prezentuje podstawowe i łatwo przyswajalne informacje jak posługiwać się podstawowymi przyrządami do nawigacji w terenie. Na początku mamy krótkie wporwadzenie z podstawowych pojęć geograficznych, które przybliżą nam nomenklaturę i systemy nawigacji. Później będziemy mogli zaznajomić się z takimi tematami jak: Mapy, Czytanie map, Budowa kompasu, Podstawy nawigacji, Sekrety nawigacji, Globalny system pozycjonowania (GPS). Miłą rzeczą jest spis wydawnictw kartograficznych, w których znajdziemy interesujące nas mapy te szczegółowe jak i te bardziej ogólne oraz spis producentów sprzętu: kompasów i GPSów. W załączniku znajdziemy też przydatną tabelkę dotyczącą przeliczania jednostek.

Jest to bardzo interesująca pozycja, dla tych którzy zaczynają swoją przygodę z nawigacją w terenie. Książka napisana jest łatwo przyswajalnym językiem i pozwoli nam szybko opanować postawy niezbędne do poruszania się w nie oznakowanym terenie. Jest to bardzo udana propozycja i każy aspirant na trapera powiniene ją przyswoić.

Paweł Buchowski