GPS Poradnik Użytkownika"GPS Pradnik UŻytkownika", Bruce Grubbs, Wydawnictwo RM, Warszawa 2009. Jest to kolejna pozycja dla osób, które chcą się nauczyć jak świadomie i dobrze korzystać z GPSa. Mała, ale obszerna w treść książeczka przeprowadzi nas od dobrania odpowiedniego sprzętu dla siebie do ustawień zaawansowanych GPSów.

Autor na samym wstępie zaznacza, że każdy system nawigacji uzupełnia jedynie nasz umiejętności i nie może ich zastępować. Nadmienia także, że nie jest on substytutem starszych metod nawigacji. Grubbs stara się unikać w książce żargonu technicznego, jednak tam gdzie jest to konieczne i bardziej ścisłe jest on dokładnie wytłumaczony i opisany w słowniku znajdującym się na końcu książki.

Nie jest to duża książka, mieści się bowiem zaledwie na 78 stronach formatu A5, jednak jak na tak małą pozycje mieści zaskakująco dużo treści popartych ilustracjami pokazowymi, wykresami i tabelami. Poradnik zawiera 13 rozdziałów pokazujących m. in. jak umiejętnie nawigować, wyszukiwanie punktów trasy, wędrówki na przełaj. Dowiemy się także jak wybrać odbiornik GPS odpowiadający twoim potrzebom, jak odczytywać i przygotowywać mapy topograficzne, jak tworzyć własne mapy przy pomocy oprogramowania GPS. Przydatną rzeczą dla tych z Was, którzy są zainteresowani podobnymi pozycjami mogą być rozdziały traktujące o rozpoznawaniu pasma górskiego na pustyni, odwzorowaniu szlaku rowerowego lub zmiany lokalizacji ulubionego miejsca połowy. Dla każdego coś miłego.

Jak pisałem wcześniej kolejny poradnik dla GPSowców, zwraca uwagę bogatą treścią i esencjonalnością. Jak na tak małą ilość stron, informacje są bardzo przydatne. Czasem trzeba jednak sięgać do słownika w celu zrozumienia niektórych pojęć, ale nie jest to bardzo problematyczne. Warto wspomnieć, że patronem medialnym tej książki jest magazyn podróżników "Globtroter".

Paweł Buchowski