Album Lhotse 1974 jest już drugą książką wydaną w serii In memoriam Tadeusz Piotrowski, poświęconą pamięci wybitnego polskiego himalaisty, który zginął podczas wyprawy na K2 w roku 1986. Ten niezwykły cykl nigdy by nie powstał, gdyby nie inwencja oraz niezwykły talent Danuty Piotrowskiej, dzięki której każda z kolejnych czarno-białych publikacji zyskuje nowy wymiar – nie tylko literacki, ale i artystyczny.

Na Lhotse 1974 składają się zdjęcia autorstwa Tadeusza Piotrowskiego, Bogdana Jankowskiego oraz samej Danuty Piotrowskiej. Natomiast autorem tekstów jest przede wszystkim Tadeusz Piotrowski, bowiem w książce znalazły się wybrane i opracowane przez Danutę reportaże publikowane w tygodniku literacko-społecznym Literatura.

Danuta Piotrowska

Reportaże Piotrowskiego stanowią osobistą relację z wyprawy na czwarty szczyt Ziemi, podczas której zginął młody operator filmowy Stanisław Latałło. Jednak książka nie jest poświęcona tylko i wyłącznie tamtej tragicznej śmierci. Przecież zanim Latałło zginął, wyprawa obfitowała w wiele innych wydarzeń, zarówno pechowych, takich jak zepsuty samochód czy zagubiony bagaż, jak i niezwykłych, jak odkrycie w śniegu tajemniczego śladu, który został przypisany obecności Yeti... Dlatego czytanie Lhotse 1974 tylko i wyłącznie pod kątem jej zakończenia nie wyczerpuje w pełni jej przekazu i bogactwa. Od początku do końca to pasjonująca, wciągająca i zarazem bolesna lektura, po którą sięgnąć mogą nie tylko miłośnicy górskich wypraw, ale też każdy inny czytelnik.

Na szczególną uwagę zasługują ostatnie karty publikacji, na których znalazły się dokumenty Polskiego Związku Alpinizmu i Komisji Dyscyplinarnej PZA, dotyczące śmierci Stanisława Latałły i związanego z tym procesu. Starannie zgromadzone przez Danutę Piotrowską dokumenty są niemym i obiektywnym świadkiem tamtych wydarzeń. Pokazują historię pełną bólu, znaków zapytania i niepełnych odpowiedzi. Jednak nie znalazło się tu ani jedno słowo dopowiedzenia czy interpretacji, mające na celu wyjaśnienie tego, co się w rzeczywistości wydarzyło. Przekaz albumu jest bowiem czysto historyczny, choć nie pozbawiony emocji. Rozpoczyna się relacją – wnikliwą, szczegółową i pełną pasji – z perspektywy Tadeusza, a kończy archiwalnymi dokumentami. Wnioski czytelnik może spróbować wyciągnąć sam, jeśli tylko zechce.

Wydane nakładem wydawnictwa Stapis Lhotse 1974 otrzymało Nagrodę Specjalną Jury w konkursie Książka Górska Roku 2017 przyznawaną w ramach Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju. Natomiast Danuta Piotrowska podczas tego samego festiwalu została uhonorowana prestiżowym Dyplomem za popularyzację kultury górskiej dla wybitnych przedstawicieli środowiska górskiego w Polsce.

Agnieszka Rachwał-Chybowska