Książka poświęcona jest tematyce zdobywania najwyższych gór świata z udziałem Polaków. Ta wersja jest zaktualizowaną i poszerzoną wersją bestsellera „Polskie Himalaje”. Egzemplarz uzupełniono o wydarzenia z lat 2008-2018. Himalaje i Karakorum od lat były i nadal są miejscem symbolicznym dla Polaków.

- Wydana wcześniej w formie sześciotomowej kolekcji, publikacja zdobyła wiele prestiżowych nagród, m.in. nagrodę Specjalną Jury 26. Festiwalu Górskich Filmów w czeskich Teplicach, nagrodę w kategorii Alpinizm, Eksploracja i Adventure podczas 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Mountains, Extreme Sports and Adventures", zorganizowanego w listopadzie 2009 r. w Bansku w Bułgarii.

Znajdziesz w tej książce wiele cennych informacji o wyprawach w Himalaje i Karakorum naszych rodaków. Przede wszystkim główna tematyka poświęcona jest pierwszym wejściom na szczyty, które nie zostały wcześniej zdobyte. Wszystkie zimowe wejścia. Precyzyjnie opisany styl alpejski czy sukcesy, które odniesiono samotnie. Polacy wyznaczyli wiele nowych dróg, które do dnia dzisiejszego stanowią dla nas narodową dumę i pamiątkę.

Nie ma się wrażenia podczas czytania, że zapoznajesz się z suchymi faktami. Ta książka budzi wiele emocji i została w taki sposób napisana, abyś mógł jako czytelnik poruszyć wyobraźnię  i poczuć się jak jeden z uczestników wyprawy.

polhim3001
fot. Agora S.A.

Publikacja poświęcona jest pamięci Janusza Kurczaba, który zmarł w 2015 roku. Był ogromnym pasjonatem gór wysokich. Redagował teksty dla Taternika, był także instruktorem alpinizmu. Został odznaczony pośmiertnie przez Bronisława Komorowskiego – ówczesnego prezydenta RP – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski:
„za wybitne zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich, za promowanie imienia Polski w świecie”.

Odejście Kurczaba było ogromną stratą dla środowiska wysokogórskiego. Był postacią wybitną. Odnowienie wydania „Polskie Himalaje” jest dużym ukłonem w jego stronę.

Podczas czytania ma się wrażenie, że zostajemy przeniesieni w czasie. Dodatkowo stajemy się bacznymi obserwatorami poszczególnych wypraw. Opisane tu zostały także tragedie, w których udział mieli  polacy.

Autorzy poświęcili także osobną część płci pięknej. Możemy być dumni z naszych pań, które osiągnęły tak wiele sukcesów w górach wysokich. Nie wszystkie historie mają tu szczęśliwe zakończenie, ale warto o nich przeczytać.

W książce znajduje się także leksykon himalaizmu. Oprócz haseł, które wyjaśniają nam najważniejsze pojęcia związane ze wspinaniem, czytelnik otrzymuje także bardzo konkretną wiedzę na temat himalaizmu.

Warto sięgnąć do historii polskiego himalaizmu. Ta książka na pewno odmieni Twoje spojrzenie na wiele kwestii związanych ze wspinaniem kiedyś, a wspinaniem dzisiaj.

Katarzyna Irzeńska
Obserwatorium Podróży

www.obserwatoriumpodrozy.com