Tą jedną biografią można wypełnić kilka życiorysów!

13 kwietnia nakładem wydawnictwa Agora ukazuje się książka "Onyszkiewicz. Bywały szczęśliwe powroty". To wywiad rzeka z Januszem Onyszkiewiczem, przeprowadzony przez Włodzimierza Nowaka i Violettę Szostak.

Eksplorował jaskinie i wspinał się w Himalajach. Jako opozycjonista w PRL-u był aresztowany i internowany. W nowej Polsce wszedł do wielkiej polityki – był pierwszym cywilem w ministerstwie obrony. Z wykształcenia matematyk, pracował w kilku zawodach, w różnych krajach i w dwóch kompletnie odmiennych epokach. Jego życie osobiste to niezwykle dramatyczna historia miłości i straty. Janusz Onyszkiewicz ma o czym opowiadać.

Jak z Wandą Rutkiewicz zdobyli Gaszerbrum III? Którą z wielkich gwiazd kina dublował w filmie potępionym przez Gomułkę? I co dla jego pokolenia oznaczał rok ‘68?

Z jakiego powodu władze uważały, że jest agentem MI6? Czemu „twórczo” tłumaczył rozmowę Margaret Thatcher z Lechem Wałęsą? I dlaczego kolegę z celi nazywał „herbatnikiem”?

Jak przyjął go Ronald Reagan, a czym był zainteresowany Kim Ir Sen? Dlaczego odwołał salwę honorową na cześć papieża? I jak to się stało, że wziął ślub z wnuczką Piłsudskiego w więzieniu na Rakowieckiej, po czym odnaleźli rodzinę w Japonii?

Rozmowy z Januszem Onyszkiewiczem trwały trzy lata, przerwane przez czas pandemii, bohater książki snuje więc też pasjonujące refleksje o tym, co dzieje się w Polsce obecnie, zastanawiając się, „gdzie to pękło”... Swoje historie, związane z mężem i ojcem, opowiadają także żona Joanna Jaraczewska i dzieci.


Rozmowy z Januszem Onyszkiewiczem przeprowadzili:
Włodzimierz Nowak – reporter, kulturoznawca, autor Obwodu głowy, Serca narodu koło przystanku, Niemca. Wszystkich ucieczek Zygfryda. Kierował magazynem reporterów „Duży Format”. Autor Studia DF – cyklu rozmów wideo z reporterami.
Finalista Nagrody Literackiej Nike (za zbiór reportaży Obwód głowy). Laureat Nagrody Kulturalnej im. Georga Dehio, Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego i Nagrody SDP im. Kazimierza Dziewanowskiego (za cykl reportaży z Białorusi).
W OKO.Press odpowiada za reportaż. Prowadzi też studium reportażu w Teatrze Jaracza w Olsztynie.

Violetta Szostak – absolwentka polonistyki, dziennikarka, od 2002 roku w „Gazecie Wyborczej”. Autorka reportaży i wywiadów publikowanych w „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach”, „Wolnej Sobocie” i „GW” w Poznaniu.

FRAGMENT KSIĄŻKI
Umówił się ze mną korespondent gazety „Los Angeles Times” w kawiarni przy rondzie nad Trasą Łazienkowską. Rozmawiamy, podchodzi dwóch panów, pokazują dokumenty. Odchodzę z nimi na bok.
– Kto to jest? – pytają.
– Korespondent, akredytowany.
– A o czym panowie rozmawiacie? – dopytują.
– A nie muszę odpowiadać.
– No to pozwoli pan z nami – mówią. I prowadzą mnie do swojego fiata 125p.
– A rower?! Nie zostawię go tutaj.
– To co robimy? – zastanawiają się.
– Pojadę rowerem, a panowie za mną.
– Tak nie może być.
Wołają milicjanta, który kręcił się w okolicy.
– Siadajcie na rower.
– Panowie, ale ja jestem w mundurze! – broni się milicjant.
Mnie wsadzili do dużego fiata i zawieźli na dołek na Wilczą. Milicjant pedałował za nami.
Na Wilczej jeden z nich zamknął się ze mną w pokoju, wyjął z kabury pistolet. Popatrzył i włożył broń do szuflady.
– No to tyle. Idź pan.
– Ale o co tu chodzi?
– Panie, ja w ogóle nie jestem od was, tylko od zwykłych bandziorów. Ale dostałem telefon z Rakowieckiej, że na placu Na Rozdrożu jest tłum i pan przemawia. Mam pana zaaresztować. Tłumu nie było, to co mam z panem zrobić? Idź pan…

mat.pras. PRart Media