Książka jest pierwszą tak dokładną publikacją na ten temat.

O książce

– Przewodnik, vademecum, niemal monografia o Elbrusie – górze w Rosji, najwyższym szczycie Kaukazu Wielkiego i Europy. Ponad 200 stron tekstu (nie wliczając licznych zdjęć, map i wykresów) o masywie, jego okolicach i całym Kaukazie. Mnóstwo praktycznych informacji, które ułatwią samodzielne zorganizowanie i przygotowanie się do wyprawy na szczyt. Dokładny opis siedmiu (!) wariantów wejścia na Elbrus, trzech tras wokół góry, trawersów. W Internecie niezwykle trudno znaleźć opis jakiejkolwiek innej trasy niż najbardziej popularnej – Normal Route. W publikacji znajduje się aż sześć dodatkowych.

– Charakterystyka nie tylko Elbrusu (jego historii, topografii, nazewnictwa), także terenów, na których jest położony – Republiki Kabardyjsko-Bałkarskiej oraz Parku Narodowego Przyelbrusie – oraz całego Kaukazu rozumianego jako region geopolityczny.

– Informacje praktyczne, w tym dotyczące sprzętu, medycyny wysokogórskiej, certyfikaów wejścia, ataku szczytowego, turystyki zimowej oraz formalności związanych z wjazdem do Rosji, a następnie dotarciem do podnóża Elbrusu.

–W dodatkach dane teleadresowe do kilkudziesięciu firm i instytucji związanych ze wspinaczką na Elbrus, kwestionariusz pomagający w diagnostyce ostrej choroby wysokościowej oraz wykaz nazw geograficznych (w językach: polskim, rosyjskim i angielskim).


Dlaczego to ważna publikacja
– Elbrus obok Kazbeka i Kilimandżaro jest najbardziej popularnym wśród Polaków pięciotysięcznikiem. Wchodzi na niego podobna liczba osób, jak na „Dach Afryki”. Niestety, nie istnieje ani jedna dostępna w języku polskim lub angielskim książka (przewodnik, vademecum) poświęcona tej górze, podczas gdy o samym Kilimandżaro takich publikacji jest co najmniej kilkanaście – w większości tłumaczeń zagranicznych autorów.

– Tysiącom Polaków, którzy wybierają się na Elbrus każdego roku (i wielokrotnie więcej osób, które planują tę wyprawę, ale rezygnują z niej) brakuje rzetelnego źródła wiedzy o górze. Pozostają im wyłącznie amatorskie i często sprzeczne relacje odnalezione w internecie.

– Publikacja jest przeznaczona dla niemal wszystkich zainteresowanych tematem: osób chcących wspiąć się na Elbrus samodzielnie, z agencją lub wybierających się tylko w jego okolicę.

– Książka jest pierwszą tak dokładną publikacją na ten temat. Porusza wiele tematów związanych z formalnościami, bezpieczeństwem wspinaczki, trasami na i wokół masywu, jego historią oraz prezentuje szeroki kontekst historyczno-geograficzny (Elbrus i cały Kaukaz).

O Autorze
Wojciech Scelina, rocznik 1989. Urodzony w Kielcach, mieszka w Krakowie. Debiutował w roku 2010 powieścią Ostatni lot nad Kongo. Wędrował i wspinał się po górach w Europie i poza nią, także na pięciotysięczniki: Kilimandżaro i Elbrus. Ukończył kilkadziesiąt maratonów i triathlonów, w tym dwukrotnie na dystansie Ironman. Absolwent ekonomii i socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz programowania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Kierownik zespołu programistów w międzynarodowej korporacji, konsultant ds. IT.
Żonaty, ojciec dwójki dzieci. W 2021 odznaczony przez ministra właściwego do spraw zdrowia odznaką „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” za osiągnięcia w krwiodawstwie i krwiolecznictwie.

mat.pras. Księży Młyn Dom Wydawniczy