Wielka Księga Chmur"Wielka Księga Chmur" Richard Hamblyn, Wydawnictwo RM, Warszawa 2010. Na rynku ukazała się propozycja dla zainteresowanych tematyką meteoroligii i przewidywania pogody patrząc w chmury. Mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, że mamy tu do czynienia raczej z wróżeniem z nieba, jednak jest to książka jak najbardziej traktująca o rzeczach poważnych i przewidywalnych.

"Wielka Księga Chmur" to książka-album, która na 160 stronach papieru kredowego prezentuje nam różne rodzaje chmur wraz z ich klasyfikacją i interpretacją. Jest ona opatrzona ogromną ilością zdjęć w dobrej jakości, co pozwoli nam na studiowanie nieba nawet w pochmurny dzień bez wychodzenia z domu. Autor jest typowym pasjonatem i prezentuje swój temat z zachwytem i zapałem co przekłada się na miłą dla oka treść.

We wstępie dostajemy krótki poradnik jak czytać tę książkę z tłumaczeniem oznaczeń, symboli i nomanklatury, natomiast cała książka podzielona jest na dwie części: pierwsza opisuje podstawowe chmury poszczególnych pięter (niskie, średnie, wysokie), natomiast w drugiej części znajdziemy inne, szczególne rodzaje chmur jak np. chmury wytworzone przez człowieka; oraz opis zjawisk im towarzyszących.

Jak pisałem książka jest raczej albumem, więc nie znajdziemy tutaj długich i rozległych opisów tworzenia się chmur czy bardziej rozbudowanego podejścia do tematu. Autor stawia na wizualizacje co jest mocnym punktem tej propozycji. Książka nie jest też dla osób zainteresowanych ogólną meteorologią, nie znajdziemy tutaj porad jak przepowiadać pogodę z innych źródeł. Dla tych, którzy chcieliby pooglądać obłoki i dowiedzieć się co nie co o nich propozycja jak najbardziej udana.

Paweł Buchowski