Ukazał się sierpniowy numer GÓR, który tradycyjnie poświęcony jest w całości tematyce tatrzańskiej. Jak wiadomo, „tradycja to rzecz święta”, więc nie zawiodą się na tym numerze jakże liczni miłośnicy naszych „gór najwyższych”. Większą część pisma poświęcona została na obszerne opracowanie na temat historii taternickiej eksploracji oraz topografii Żabiego Konia, serię artykułów „Tatrzańskie szlaki inaczej”, bujdałki naszych łojantów, wywiad z Jerzym Surdelem o „Odwrocie” oraz artykuł o górskich dokonaniach Andrzeja Heinricha w Tatrach.

 

'Góry' sierpień 2012

 

Na pierwszy ogień idzie Żabi Koń, szczyt którego charakterystyczna sylwetka odcisnęła niemałe piętno na historii taternictwa początków XX wieku. Bardzo obszerny artykuł Grzegorza Folty pełen jest ciekawostek z dziejów taternictwa, ale – jak zwykle w „Kąciku Tatromaniaka” – znajdziecie w nim także świetnie opracowane fototopo oraz garść praktycznych informacji dla tych, którzy zainspirowani tekstem, zapragną wykorzystać piękne sierpniowe i wrześniowe dni na wspinaczkę na „małym wielkim szczycie”.

Żabi Koń został uwieczniony także na okładce i to w oryginalnym kontekście. Otóż nasz naczelny wpadł na pomysł, aby na dwójkowej (wedle niektórych – trójkowej) przepięknej wschodniej grani tego szczytu sfotografować wybitnego wspinacza sportowego, którego wizerunek kojarzymy raczej z terenem mocno przewieszonym, a nie – jak na owej ”brzytwie” Konia – połogim. Tak powstało nasze „cover story”, czyli materiał „XI-owy wspinacz na II-owej grani”. W roli ekstremalisty na łatwej, lecz przepięknej i eksponowanej grani wystąpił nasz „eksportowy” wspinacz spod znaku 9a – Łukasz Dudek. 

Unikalnym materiałem jest również seria artykułów o charakterze przewodnikowym, w których opisane są tatrzańskie szlaki. Ideą było wybranie kilku ciekawych pomysłów na wycieczkę w Tatry i opisanie ich w niebanalny sposób – nie tylko wprawnym piórem autorki, Agnieszki Szymaszek, ale także słowami specjalistów od topografii (Włodek Cywiński) oraz flory i fauny tatrzańskiej (Filip Zięba, Paweł Skawiński). Jak zobaczycie, lektura tego materiału, w którym opisano takie trasy jak szlaki przez Dolinę Białej Wody, na Przełęcz pod Chłopkiem, Umarłą Przełęcz i Siwy Wierch pozwolą Wam odkryć te miejsca na nowo i zainspirują do pierwszego lub ponownego odwiedzenia tych niezwykłych zakątków naszych pięknych gór. 

Kolejnym blokiem artykułów są bujdałki taterników. O swoich tatrzańskich początkach i przygodach opowiadają Grzegorz Mikowski, Piotr Sztaba, Jacek Jania i Piotr Michalski. Znajdziecie w nich sporo barwnie opisanych przygód, będzie zabawnie, czasem nostalgicznie, ale zawsze pachnieć będzie kosówką i tatrzańskim granitem. To coś dla wszystkich, którzy mają swoje miejsce przy stole lub… w taborowym namiocie.

O perypetiach związanych z kręceniem kultowego filmu „Odwrót”, ale także o swojej wspinaczkowej karierze i kondycji filmu górskiego opowiada Jerzy Surdel w wywiadzie przeprowadzonym przez Andrzeja Mirka. Miłą oku ciekawostką jest uzupełniająca tę rozmowę galeria świetnych i niepublikowanymi wcześniej zdjęć z planu filmowego „Odwrotu”, na których zobaczymy taterników „z tamtych lat”, na przykład… Wandę Rutkiewicz. 

Wspominając osiągnięcia Andrzeja Heinricha w Tatrach, myślimy zazwyczaj o wybitnych drogach na Kazalnicy i Zamarłej Turni. W opracowaniu poświęconym Zydze Łukasz Ziółkowski opisuje także kilka innych – mniej znanych – dróg Heinricha w naszych najwyższych górach. Dzięki temu będziecie mogli spojrzeć na jego dokonania z szerszej perspektywy i pokusić się o ocenę jego roli w historii taternictwa.

Niedawno ukazała się książka Wojtka Szatkowskiego poświęcona Goralenvolk. O kulisach jej powstawania opowiedział Jackowi Tokarskiemu. Wreszcie – last but not least – trzeba wspomnieć o barwnym wspomnieniu o Henryku Heńku Zakrzewskim, pióra jego córki, Joanny oraz Ludwika Wilczyńskiego. 

Piotr Drożdż
redaktor naczelny