Listopadowe GÓRY już w sprzedaży, a w nich jak zwykle mnóstwo atrakcyjnych materiałów: wywiady z ikoną paraclimbingu Phillipem Ribière i Renatą Piszczek, przewodnik po barach i rejonach wspinaczkowych w okolicach Barcelony, sylwetki gości X KFG: Hansjörga Auera i Steve’a House’a, treking w Boliwii, lodowe topo, materiały skiturowe, a także – niestety – dwa wspomnienia o tych, których nie ma już wśród nas: Januszu Nabrdaliku i Krzyśku Sadleju.

Nowe GÓRY (listopad, 2012)
UWAGA – z listopadowym numerem kalendarz gratis!

Najnowszy numer otwierają dwie mocne rozmowy w Echach z gór: z Thomasem Huberem – o wspinaczce na Ziemi Baffina, i Czarkiem Modrzejewskim – o Yosemitach i nie tylko. Początek jest więc wymarzony, bo rozmówcy nie tylko potrafią się świetnie wspinać, ale także ciekawie opowiadać, a w dodatku mówią o kultowych miejscówkach, które są na „dream liście” każdego wspinacza :-).
Nowe GÓRY (listopad, 2012)
Gratką numeru jest z pewnością obszerny wywiad z najbardziej znanym niepełnosprawnym wspinaczem świata, Phillipem Ribière. W rozmowie z Nataliją Gros opowiada swoje perypetie rodzinne, o zmaganiu się z chorobą, wspinaniu, startach w zawodach i życiu wiecznego tułacza.
 
Niestety, listopadowy numer przynosi także pożegnania. W chwili, kiedy oddawaliśmy GÓRY do druku, Janusz Nabrdalik walczył jeszcze z chorobą. Chcieliśmy, żeby przygotowany przez nas materiał podniósł go na duchu i dodał sił. Niestety… Janusz już go nie doczekał.
 
Mróz już tu i ówdzie ścisnął, spadł pierwszy śnieg, więc lodowe topo Kral’ovan jak najbardziej na czasie. Podobnie jak skiturowa, reglowa wycieczka – idealna, gdy warunki pogodowe (przede wszystkim lawinowe!) nie pozwalają na działanie w wyższych partiach gór. Okazuje się, że „chodzenie po lesie” także może sprawić wiele frajdy. Polecamy także drugi artykuł z serii „Przed sezonem skiturowym”, w którym Marcin Kacperek podpowiada, jak wybrać narty, buty i wiązania.
Nowe GÓRY (listopad, 2012)
 Z przykrością informujemy, że na pewien czas znika z naszych łamów „Kącik Tatromaniaka”. Tym bardziej nie powinniście przegapić okazji, aby udać się z Grzegorzem Foltą śladami poszukiwaczy złota na Diablą Turnię.
 
A na dokładkę: vademecum psychologa (o tym jak radzić sobie z syndromem wypalenia we wspinaniu), felieton (subiektywny wybór najważniejszych polskich przejść) i bogato ilustrowana relacja z Kalymnos Climbing Festival.
 
Z GÓR-skim pozdrowieniem,

Redakcja

ECHA Z GÓR

Huber’s Brothers’ Machine na Ziemi Baffina · 8

Z Thomasem Huberem rozmawia Maciek Ciesielski

Z Camp 4 jest jak z „miejscem przy stole” · 14

Z Czarkiem Modrzejewskim o Yosemite i nie tylko rozmawia Maciek Ciesielski

Wakacje w Miyar · 20

Tekst: Izabela Czaplicka

Współpraca: Magdalena Drózd-Ryś

Zdjęcia: Izabela Czaplicka, Magdalena Drózd-Ryś, Adam Ryś

Do celu można dostać się za niewielkie pieniądze Aeroflotem, a na przebywanie w dolinie nie są potrzebne żadne permity. Jednym słowem, destynacja piękna, tania i z niezbyt skomplikowaną logistyką. No i idealna, aby można było na trwałe zapisać się na Kartach Historii Alpinizmu, zdobywając jakiś dziewiczy szczyt ϑ.

Philippe Ribière. Wild One · 24

Rozmawiała: Natalija Gros

Tłumaczenie: Łukasz Ziółkowski

Starałem się żyć tak normalnie, jak to tylko możliwe, ale wciąż słyszałem złe i przykre komentarze ze strony innych dzieci i dorosłych. Przez większość czasu patrzyli na mnie jak na obcego, wyśmiewali. To bolało jak cholera. Nadal boli.

Hansjörg Auer – człowiek, który przesolował Rybę · 30

Steve House – doświadczenie i uczucie · 32
Nowe GÓRY (listopad, 2012)
Janusz Nabrdal Nabrdalik – człowiek z Lhotse · 34

Rozmawiał: Andrzej Mirek

 W 1983 roku pojechałem na obóz centralny w Alpy, był stan wojenny, dostaliśmy pozwolenie na dwa miesiące. Wcześniej mieliśmy wyprawę z klubu na trekking w Himalaje, ale wyjazd się opóźnił i terminy się zazębiały. Pojechałem zanieść paszport do COS-u, żeby go od razu wyrwać, a tam się okazało, że zostałem skreślony. Zacząłem się uśmiechać do jednej pani – zadziałało.

Renata Piszczek: pasja wspinania · 40

Rozmawiał: Andrzej Mirek

Na podstawie oględzin buta potrafię ocenić stopień zaawansowania właściciela, dominujące techniki, którymi się wspina i to, co zwykle jest najbardziej ekscytujące, czyli błędy i niedociągnięcia.

Spity w Tatrach. Bujdałka o pionierach obijania tatrzańskich zerw · 46

Tekst: Wojciech Wenta

Na Alabamę wróciliśmy w 2007 roku – znów bez sukcesu. Namówieni przez Artka Paszczaka i Szalonego udaliśmy się na Sprężynę, obitą według nowych standardów. Przy wejściu na półki dobiegło do nas truchtem dwóch mocno wyżyłowanych małolatów. – Czy mogą panowie nas przepuścić? – zapytali. – Bo goni nas grupa karków, na których krzywo spojrzeliśmy, kiedy jedli śniadanie w schronie. Na pewno chcą nam ryje obić – dyszeli wyraźnie przestraszeni młodzieńcy.

Krzysiek... · 50

Tekst: Paweł Józefowicz i Wojciech Ryczer

Wydawało mi się, że to zupełnie niewiarygodne i niemożliwe. Wszystkich, którzy Krzyśka znali, uderzała jedna rzecz: niesamowity apetyt na życie – na góry, wspinanie, ruch, podróże, biegania, ludzi, a także pracę.

Barcelona – praktyczny przewodnik po barach i rejonach wspinaczkowych · 52

Tekst i zdjęcia: David Munilla

Tłumaczenie: Katarzyna Okuszko

RELACJA

Kalymnos Climbing Festival · 58
Nowe GÓRY (listopad, 2012)
Tekst i zdjęcia: Piotr Drożdż

 Topowi wspinacze o The North Face Kalymnos Climbing Festival · 60

ROCK SERWIS

Cosi Fan Tutte 8c+ · 62

Tekst: Ola Taistra

Najlepsze przejścia minionego sezonu · 64

Zebrała: Aga Adamiecka

Kordyliera Królewska · 68

Tekst: Mateusz Waligóra

Zdjęcia: Agnieszka i Mateusz Waligóra

Cristian w charakterystyczny dla niego, flegmatyczny sposób krzątał się w swojej kanciapie po sufit upchanej czekanami, ekspresami i innym sprzętem wspinaczkowym: „Zabierzcie ze sobą dwie butelki whisky i jak będą chcieli wam zabrać plecaki, to zaproponujcie im drinka. Jak dobrze pójdzie to odpuszczą, a jak nie… To wiecie – jest ryzyko, jest zabawa”.

LODY TOPO

Lody w Kral’ovanach · 72

Tekst i zdjęcia: Darek Kapur

 KĄCIK TATROMANIAKA

Diabla Turnia. Śladami poszukiwaczy złota · 74

Tekst: Grzegorz Folta

SKITURY

Reglowe „białe szaleństwo”... · 77

Tekst i zdjęcia: Wojciech Szatkowski

Przed sezonem skiturowym: jak wybierać i kupować sprzęt skiturowy?

Z Marcinem Kacperkiem rozmawia Agnieszka Szymaszek

Zdjęcia: Łukasz Ziółkowski

VADEMECUM PSYCHOLOGA

Syndrom wypalenia we wspinaniu · 84
Nowe GÓRY (listopad, 2012)
Tekst: Ola Piechnik

Zdjęcia: Piotr Drożdż

Bezpieczeństwo w górach

Dziecko na ściance wspinaczkowej · 88

FELIETON

Ekwiwalent · 91

Bogusław Kowalski

SZPEJ · 92

GÓRY znajdziesz w sklepiku