Od kilku dni na sklepowych półkach możecie znaleźć pierwszy w tym roku, tradycyjnie już łączony styczniowo-lutowy numer GÓR. A w nim: skitury w Austrii i Polsce, szereg wywiadów (m.in. z Tonim Lamprechtem, Adamem Ondrą, Sashą DiGiulian, Michalem Sabovčíkiem), topo bulderowe (Adamów) i lodowe (Hruby? Jeseník i Kaunertal), komiks Kuba i Yeti w Patagonii, relacja z KFG, a także porady dla trenerów wspinaczki.

"Góry" Styczeń-Luty 2013


Numer otwierają trzy wywiady w Echach z gór, których wspólnym mianownikiem jest wspinaczka w lodzie i mikście. Michal Sabovčík opowiada o nowej drodze w Tatrach, a także zmaganiach na Trango, Guido Unterwurzacher o wejściu na Nameless Tower i Cerro Torre, a Matthias Scherer o lodach w Cogne i Kanadzie.

W nowym numerze znajdziecie również drugi w historii magazynu foto-komiks. Tym razem jest to okraszona sporą dawką humoru relacja Marcina Yeti Tomaszewskiego i Jakuba Radziejowskiego z ich wyjazdu do Patagonii.

A tym, którzy poczytawszy o śniegu i lodzie zapragną chwycić dziaby w dłonie, przyda się zapewne lodowe topo Kaunertalu i Hrubego Jeseníka.

Pozostając w zimowych klimatach, polecamy materiał dotyczący skiturów w Ennstaler Alpen, a także propozycję na huczne zakończenie sezonu w Tatrach: tradycyjną wyrypę, czyli długą, męczącą i efektowną wycieczkę na fokach, która byłaby kropką nad „i”, a także wisienką na torcie – udanym sezonie.

Z pewnością jednym z wyróżniających się materiałów jest wywiad z Tonim Lamprechtem, prawdziwym „all-rounderem”, czyli wspinaczem uniwersalnym. W trakcie ponaddwudziestoletniej kariery rozwiązał on zarówno megatrudne i do dzis niepowtórzone problemy bulderowe, jak i wytyczył bardzo wymagajace drogi wielkościanowe. Ponadto otworzył trudne drogi sportowe i DWS. Na dodatek ma ciekawą pracę i ... gra w zespole punkowym. Nic dodać, nic ująć...

"Góry" Styczeń-Luty 2013

Postanowiliśmy też podsumować skalny rok 2012. Tym razem zamiast monotonnego opisu, kto, gdzie i z kim, przygotowaliśmy dziewięć krótkich wywiadów, w których autorzy najlepszych i najciekawszych przejść opowiadają o swoich osiągnięciach. A że nazwiska są więcej niż zacne – Adam Ondra, Sasha DiGiulian, Mayan Smith-Gobat, Mélissa Le Nevé, Cédric Lachat, Hannah Midtbø, Klemen Bečan, Jacopo Larcher, Muriel Sarkany – mamy nadzieję, że taka forma Rock Serwisu przypadnie wam do gustu.

Miłośnicy wspinania z przyjemnością przeczytają też zapewne kolejny tekst Oli Przybysz o wspinaniu w Chinach, okraszony świetnymi zdjęciami. Liming – bo o nim mowa – to świetne miejsce do doskonalenia techniki wspinania w rysach.
"Góry" Styczeń-Luty 2013

Kontynuujemy także publikowanie skałoplanów. Tym razem Paweł Haciski przygotował toposy kamyków w Adamowie. Wyżyna Kielecka obfituje w znakomite rejony bulderowe, a że niska temperatura przekłada się na lepsze tarcie, nie pozostaje chyba nic innego jak spakować buty i kraszpada i wstawić się w piaskowcowe drogi, których trudności dochodzą do 7C+.

Trenerów wspinaczki i prowadzących sekcje zainteresować powinny materiały przygotowane specjalnie z myślą o nich. W pierwszym, tegoroczny Mistrz Polski w Bulderingu Andrzej Mecherzyński-Wiktor przedstawia najczęściej popełniane błędy, w drugim Ola Piechnik – analizując zagadnienie z psychologicznego puntku widzenia – zastanawia się, czy w pracy z grupą wspinaczy lepiej sprawdzi się strategia marchewki, czy kija.

W numerze znajdziecie także relację z jubileuszowego, dziesiątego Krakowskiego Festiwalu Górskiego oraz felieton Bodzia Kowalskiego.

Zapraszamy do lektury!

więcej informacj: goryonline.com