Okładka najnowszego TaternikaUkazał się kolejny numer „Taternika” (2-3/2011). Dostępny jest na stronie www.taternik.org.pl, w EMPIKACH oraz wybranych sklepach górskich. Jest to jedno z najstarszych pism traktujących o tematyce górskiej w Polsce. Odznacza się bogatą tradycją a jego najstarsze wydania pochodzą z roku 1907. Ciekawe czy ktoś z was pamięta pierwszy numer z witryn sklepowych :)


A w najnowszym numerze:

50 lat temu, 31 sierpnia 1961 r. Janusz Onyszkiewicz, Bernard Uchmański i Krzysztof Zdzitowiecki stanęli na tzw. starym dnie Jaskini Śnieżnej w Tatrach Zachodnich. To był rekord głębokości nie tylko na skalę krajową, Śnieżna z

-640 metrami (późniejsze pomiary wykazały –568 m) zajęła wówczas czwarte miejsce na liście najgłębszych jaskiń świata.

– Wtedy to była sensacja! – powie dziś J. Onyszkiewicz: grotołaz, taternik, himalaista, polityk, prezes Polskiego Związku Alpinizmu. Na koncie ma
dwa rekordy Polski: wspomniany już głębokości oraz wysokości. W 1975 r. bowiem stanął na pierwszym zdobytym przez Polaków ośmiotysięczniku – Gasherbrumie II i na najwyższym wówczas dziewiczym wierzchołku Ziemi – Gasherbrumie III.

Właśnie wywiadem z „Onyszkiem” otwieramy najnowszy numer „Taternika”.

Skąd wzięły się „prawa Onycha”? Dlaczego w 1976 r. Janusza zawieszono w czynnościach „członka zarządu PZA i jego komisji”? Czy z wyprawy na K2 musiał uciekać do Anglii? Z kim spotykał się w konspiracji w Tatrach? Jak widzi dziś PZA? Przeczytacie o donosach do SB, jaskiniach, wspinaczce, wielkich ekspedycjach… O tym jak miłość przeplatała się z górską pasją…  O tym, jak polityczna działalność opozycyjna Janusza w czasach PRL-u miała wpływ na jego działalność taternicką, a taternicka – na polityczną… W końcu poświęcił się polityce, w alpinizm angażując się głównie społecznie.

A w numerze również podsumowania sezonów, nowe drogi, relacje, w tym Macieja Ostrowskiego z przejścia (wraz z Pawłem Strzeleckim) Peuterey Intégral w masywie Mont Blanc. - Czytając to skromne sprawozdanie można by sądzić, że chodzi o przejście przeciętnej drogi alpejskiej – komentuje Janusz Kurczab. -  Tym, którzy niezbyt dobrze się orientują w topografii Alp, warto wyjaśnić, że Wielka Grań Peuterey (taką nazwę należałoby stosować w Polsce) jest najdłuższą i najpoważniejszą drogą na najwyższy szczyt Alp, a prawdopodobnie również w całych Alpach.

W rozmaitościach znajdziecie teksty Rudawa Janowica m.in. na temat najczęstszych przyczyn wypadków wspinaczkowych w USA oraz „O American Alpine Journal 2011 i o rzetelności dokumentacji przejść”. Są stałe działy:  jaskinie, szkolenie, pożegnania, wspomnienia, w tym dwa warte szczególnej uwagi, nigdzie dotąd niepublikowane opracowania. Pierwsze z nich - autorstwa Jana Kiełkowskiego „O Stanisławie Haneckim, czyli o pierwszych polskich wejściach na Elbrus i Pik Lenina”, drugie, pióra Pawła Kukurowskiego „W cieniu >>profesora himalajskiego<<: Oskar Erich Meyer – geolog, wspinacz i pisarz górski”.

Zapraszam do lektury,

Renata Wcisło


Spis treści:

Chciałem być jak kamień, który może zmienić bieg lawiny (wywiad z Januszem Onyszkiewiczem)


* Przegląd wydarzeń w Himalajach i Karakorum; wiosna – lato 2011
(J. Kurczab)
* Klasyczne przejście w Alpach: Maciej Ostrowski i Paweł Strzelecki na Peuterey Intégral w masywie Mont Blanc (M. Ostrowski)
* Nowe drogi w Tatrach (M. Pronobis)
* Podsumowanie sezonu zimowego w Tatrach 2010/2011 (K. Banasik)
* Rozmaitości
* Porównanie metod przewiązywania się przez ring zjazdowy (B. Kowalski)
* Zalecenia w używaniu wapiennych uszek skalnych (M. Ziółkowski)
* Rekonesans jaskiniowy i wspinaczkowy
Omanie (M. Golicz)
* Jaskinie w skrócie
* Prokletije 2010-2011 (D. Kicińska, K. Najdek, M. Filipiak)
* O Stanisławie Haneckim, czyli o pierwszych polskich
wejściach na Elbrus i Pik Lenina (J. Kiełkowski)

W cieniu „profesora himalajskiego”: Oskar Erich Meyer – geolog, wspinacz i pisarz górski (P. Kukurowski)
Polskie Towarzystwo Tatrzańskie: Wywalczyliśmy niezależność (B. Morawska-Nowak)
PożegnaniaZapraszamy na stronę internetową, dostępną pod adresem: http://www.taternik.org/, na której można dokonać zakupu kwartalnika oraz zaprenumerować czasopismo. Koszt to 12 zł plus wysyłka (3 zł), przy prenumeracie kolejnych czterech egzemplarzy wysyłka gratis.

Na nowej stronie internetowej znajdziecie też teksty o działalności górskiej, ciekawostki, będziecie mogli pobrać archiwalne numery oraz nabyć wersję elektroniczną.

„Taternik”  jest również dostępny w sieci sprzedaży EMPiK w całej Polsce. Kwartalnik można kupić także w Tatrach - w Centralnym Ośrodku Szkolenia PZA „Betlejemka”. Do współpracy zachęcamy kluby, sklepy, schroniska i inne instytucje.

Zdjęcie na okładce:
Przewodnicy i ich klienci wychodzący z górnej
stacji kolejki na Aiguille du Midi. Zdjęcie zostało wykonane we wrześniu 2011 r., po przejściu przez Pawła Strzeleckiego i Macieja Ostrowskiego drogi Peuterey Intégral (VI+, TD+ ED 1) w masywie Mont Blanc.
Fot. Maciej Ostrowski