Marek Chmielarski urodził się 22 stycznia 1977 r. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, instruktorem i pracownikiem wysokościowym. Ponadto ma uprawnienia zezwalające na pracę na platformach wiertniczych i innych obiektach znajdujących się poza lądem. Należy do Klubu Wysokogórskiego w Katowicach.

Na koncie ma liczne przejścia w Tatrach, Alpach i Dolomitach, brał udział w wyprawach w Himalaje, jeździł także w inne górskie i skalne rejony świata, m.in. Afryki, Australii, Nowej Zelandii i Ameryki Północnej.

Marek Chmielarski na szczycie Broad Peak (fot. archiwum prywatne), źr. dziennikzachodni.plMarek Chmielarski na szczycie Broad Peak (fot. archiwum prywatne, źr. dziennikzachodni.pl)

Himalaje i Karakorum

W listopadzie 2005 r. Chmielarski zdobył nepalski szczyt Ama Dablam. Kierownikiem wyprawy był Ryszard Pawłowski.

23 lipca 2006 r. wraz z Ryszardem Pawłowskim zdobył Gasherbrum II, w ramach wyprawy The Playground Friends HiMountain Gasherbrum II Expedition 2006.

W 2014 r. brał udział w zorganizowanej w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego wyprawie na Broad Peak. Na szczycie stanął 24 lipca razem z Agnieszką Bielecką i Piotrem Tomalą. Ale to nie jedyny sukces tej ekspedycji. W nocy 24 lipca alpinista z Tajwanu prosił Polaków przebywających w bazie o pomoc dla kolegi umierającego w obozie czwartym. W tym czasie w obozie trzecim przebywali polscy zdobywcy szczytu, a także ich koledzy, którzy próbowali dzień wcześniej wejść na Broad Peak Middle. Na pomoc ruszyli Marek Chmielarski oraz Mariusz Grudzień i Grzegorz Bielejec, który tym samym przekreślił swoja szansę na zdobycie szczytu. Po kilku godzinach Bielejec i Grudzień dotarli do Tajwańczyka, któremu podali tlen i leki. Za udział w tej akcji ratowniczej himalaiści zostali nagrodzeni Dyplomem Fair Play w 48. Konkursie Fair Play, organizowanym przez Polski Komitet Olimpijski.

{youtube}YkITb7e_YZs{/youtube}

W 2016 r. Chmielarski uczestniczył w letniej, zorganizowanej przez PZH wyprawie unifikacyjnej, której celem był szczyt K2. Niestety, ogromna lawina porwała obóz trzeci, a wraz z nim 25 namiotów, depozyt lin poręczowych oraz 50 butli z tlenem i tym samym ekspedycja została zakończona.

Solenizantowi życzymy wszelkiej pomyślności!

Anna Makowska

Źródła:
-www.8000ers.com
-polskihimalaizmzimowy.com/2016/04/28/marek-chmielarski
-www.cswtotem.pl/onas/kadra-instruktorska
-www.dziennikzachodni.pl/artykul/3533195,nasi-bohaterowie-akcji-na-broad-peak-grzegorz-bielejec-i-marek-chmielarski-z-kw-katowice,1,id,t,sa.html
-piap-org.pl/aktualnosci/1919
-wspinanie.pl/2006/07/the-playground-friends-himountain-sukces-na-gasherbrumie-ii
-sport.tvp.pl/26278553/polacy-nie-zdobyli-k2-gora-miala-wlasny-plan
-www.nyka.home.pl/glos_sen/pl/200603.htm