Korona Himalajów to wirtualna opowieść wejść Jerzego Kukuczki na ośmiotysięczniki, zaprezentowana przy pomocy piętnastu filmów online na stronie: http://jerzykukuczka.com/#/crown. Działa ona na stronie Muzeum od niedawna, a budowana jest z materiałów pochodzących z Archiwum Rodzinnego Jerzego Kukuczki.

Korona Himalajów

Jerzy Kukuczka to postać wybitna i kultowa. Przez wielu teoretyków określany jest mianem najwybitniejszego himalaisty XX wieku. Jego najbardziej rozpoznawalnym osiągnięciem jest zdobycie Korony Himalajów. Dokonał tego jako drugi człowiek na świeci jednak w czasie o połowę krótszym niż poprzednik, wyznaczając przy tym 11 nowych dróg, 4 pierwsze przejścia zimowe, 7 przejść w stylu alpejskim. Do dnia dzisiejszego osiągnięcia te nie zostały powtórzone. W 1988 roku Kukuczka uhonorowany został Srebrnym Medalem Orderu Olimpijskiego. Zginął tragicznie 24 października 1989, podczas próby wejścia na Lhotse legendarną, niezdobytą wówczas południową ścianą.

Ostatnia w koronie. Shisha Pangma '87.

18 września 1987 Jerzy Kukuczka staje na szczycie Shisha Pangmy – ostatniego, czternastego ośmiotysięcznika. Tym samym zostaje drugim człowiekiem na świecie, który otrzymuje miano zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum.
„Ostatnia w koronie.” to album, który powstał z okazji 30 rocznicy tego wydarzenia. Najważniejszym elementem publikacji jest dziennik Jerzego Kukuczki pisany podczas wyprawy. Opatrzony został wstępem teoretycznym oraz krótką wypowiedzią żony himalaisty – Cecylii Kukuczki. Uzupełnieniem treści literackich są archiwalia – fotografie, nagrania z audioodbiorników, filmy udostępnione poprzez kody QR, zeskanowane listy, bilety. Innymi słowy wszystko to, co składa się na „koronną” wyprawę na czternasty najwyższy szczyt świata Kukuczki.

Zapraszamy - czytelników w podróż przez himalajskie szczyty, zawiłe kwestie organizacji wypraw, prywatne notatki i przemyślenia, ale i meandry dokumentacji archiwum Jerzego Kukuczki. Proponujemy udział w realistycznej, bardzo subiektywnej i emocjonalnej wyprawie na Shisha Pangmę.