Broad Peak, a właściwie Falchan Kangri, jak nazywają tę górę miejscowi, znajduje się na pograniczu Chińsko – Pakistańskim i jest 12-stym najwyższym szczytem świata (8051 m n.p.m ). Już w tym roku, 27 grudnia wyrusza tam polska ekspedycja pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, abyć pierwszego zimowego wejścia. W związku z objęciem przez portalgorski.pl patronatu medialnego nad wyprawą, chcielibyśmy przybliżyć historię tego potężnego masywu.

Broad Peak 8051 m n.p.m
Broad Peak jest  jednym z trzech ośmiotysięczników nie zdobytych jeszcze zimą ( pozostałe dwa to : Nanga Parbat i K2).  Szczyt wznosi się na 8051 m ponad poziomem morza. Swoją nazwę zawdzięcza rozpiętości gdyż zarówno po angielsku Broad Peak jak i w języku balti Falchan Kangri oznaczają „Szeroki Szczyt”. Góra jest bardzo rozbudowana i posiada szereg licznych tarasów i bocznych grani. Na uwagę zasługują :  Broad Peak (8047 m),  Broad Peak North, wznoszący się na wysokość 7382 m i Broad Peak Middle mający 8006 m. Oba wierzchołki przekraczające 8000 metrów, oddzielone są od siebie głęboko wciętą przełęczą osiągającą 7800 m i traktowane obecnie są jako oddzielne cele wyprawowe. Patrząc na zachód od Broad Peaku, 9 km w linii prostej znajduje się K2, masyw jest jednakże oddzielony od K2 potężnym lodowcem Godwin Austen.

Pierwszą próbę zdobycia Broad Peak podjął w 1954 pochodzący z ówczesnej Republiki Federalnej Niemiec, Karl Maria Herrligkoffe. Wyprawa zakończyła się jednak niepowodzeniem i ekspedycja musiała zawrócić z wysokości 7100m. Jak twierdzi Herligkoffe, nie udało się przekonać tragarzy aby wyruszyć z Concordia i przejść obok lodowca Baltoro. Próba wejścia na szczyt przebiegała więc od strony południowo-zachodniej gdzie dalszą wspinaczkę uniemożliwił bardzo silny wiatr oraz wyjątkowo niskie temperatury. Karl Maria Herligkoffe na Broad Peak
W 1957 Austriacka ekspedycja  kierowana przez Markusa Schmucka przybyła do Pakistanu z zamiarem zdobycia szczytu. Pozostałymi członkami tej wyprawy byli: Fritz Wintersteller, Kurt Diemberger - fotograf oraz Herman Buhl który jest uważany za jednego z najbardziej znanych powojennych austriackich wspinaczy (jako pierwszy dokonał solowego wejścia na Nanga Parbat bez dodatkowego tlenu). Cała czwórka dokonała wtedy pierwszego wejścia na Broad Peak, weszli oni zachodnią flanką i bez użycia dodatkowego tlenu. Droga pierwszych zdobywców jest obecnie drogą klasyczną, ale jej pierwsze powtórzenie miało miejsce dopiero po 20-letniej przerwie.

W 1975 roku pierwszego wejścia wierzchołek środkowy Broad Peak Middle (8016 m), dokonali polscy wspinacze w czasie wyprawy Klubu Wysokogórskiego z Wrocławia. W skład ekipy wchodzili: Kazimierz Głazek, Janusz Kuliś, Marek Kęsicki, Andrzej Sikorski i Bohdan Nowaczyk, było to dokładnie 28 lipca. Podczas schodzenia z wierzchołka zdarzyła się tragedia, śmierć ponieśli Nowaczyk, Sikorski i Kęsicki. Było to pierwsze polskie wejście na wierzchołek ośmiotysięczny, wspinacze zapłacili jednak za to najwyższą cenę.

Niebywałego osiągnięcia dokonał Krzysztof Wielicki, który będzie kierownikiem przyszłej zimowej ekspedycji na Broad Peak. W dniu 14 lipca 1984 w stylu alpejskim zaatakował Broad Beak. Bez namiotu, przy pełni księżyca, 20 minut po północy wyruszył z bazy z zamiarem zdobycia szczytu i zejścia z niego w ciągu jednego dnia. Zadanie to utrudniał przeszywający mróz, który zmusił Wielickiego do zatrzymania się w obozie drugim. Dalsza część planu przebiegała jednak bez zarzutu i Krzysztof Wielicki jako pierwszy człowiek na świecie zdobył i powrócił z ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby. Zajęło mu to dokładnie 22 godziny i 10 minut. Dziesięć lat później jego wyczyn pobił Szwed Göran Kropp, który wszedł na szczyt w 18 i pół godziny. Krzysztof Wielicki

"Początkowo celem naszej wyprawy było pokonanie dziewiczej jeszcze wtedy ściany południowej. W wyniku przeprowadzonego rekonesansu Jerzy Kukuczka z Wojtkiem Kurtyką ocenili trudności techniczne oraz niebezpieczeństwo w postaci spadających kamieni za zbyt duże. Zapadła decyzja o odstąpieniu od tego pomysłu i przeniesieniu naszej akcji na ścianę zachodnią, czyli drogę normalną, gdzie mieliśmy zabezpieczać trawersujących od północy kolegów. Chciałem – w takim razie – zaatakować ścianę w oryginalny sposób. Skoro nie dana mi była ściana dziewicza, pragnąłem zrobić przynajmniej coś nowego. I udało się. Na Broad Peaku uwierzyłem, że potrafię wejść na ośmiotysięczny szczyt i zejść z niego w ciągu jednego dnia."

Innego niesamowitego wyczynu na Broad Beak dokonali nasi rodacy: Jerzy Kukuczka i Wojtek Kurtyka. W 1984 przetrawersowali w stylu alpejskim cały trójwierzchołkowy masyw, w większości nową drogą, wchodząc najpierw zachodnią granią na wierzchołek północny, potem główną granią na środkowy i główny, a dopiero w zejściu z tego ostatniego korzystali z drogi klasycznej. 

{youtube}6qJRvo9MtTQ{/youtube}

Nikomu do tej pory nie udało się zdobyć szczytu zimą. Próby jego zimowego zdobycia podjęło sześć wypraw: polsko-kanadyjska wyprawa pod kierownictwem Andrzeja Zawady (1987/88). Na tej wyprawie Maciej Berbeka podczas ataku szczytowego ustanowił zimowy rekord wysokości w Karakorum, który utrzymał się do 2011 – dotarł do przedwierzchołka Rocky Summit. Wyprawa hiszpańska Juanito Oiarzabala (2003), dwie wyprawy włoskie Simone Moro (2007 i 2008) i polskie wyprawy kierowane przez Artura Hajzera (2008/09 i 2010/11). 

Trzymamy więc kciuki i życzymy powodzenia.