Jak już wszyscy wiemy, z końcem grudnia tego roku wyrusza kolejna polska zimowa wyprawa w Karakorum, której celem będzie wejście na niezdobyty do tej pory zimą dwunasty szczyt Ziemi - Broad Peak (8047 mnpm). Ekspedycja ta jest organizowana w ramach Programu Polskiego Himalaizmu Zimowego. Kierownikiem wyprawy w tym sezonie jest Krzysztof Wielicki, a współorganizatorem pozostającym w Polsce: Artur Hajzer. Portal Górski jest sponsorem i patronem medialnym tej wyprawy.

Nadal nie znamy składu wyprawy, a ostateczna odpowiedź na to pytanie padnie dopiero 21 grudnia na konferencji prasowej w Centrum olimpijskim w Warszawie. Póki co w gronie potencjalnych uczestników mamy 8 osób, z których udział weźmie tylko piątka z nich. Wylot wyprawy planowany jest na 28 grudnia tego roku. Skład wyprawy będzie wspierany przez 2 tragarzy wysokościowych, a potencjalne ataki szczytowe powinny przypaść na przełom lutego i marca. Póki co u podnóża zachodniej ściany - na lodowcu Godwin Austin - powstała już baza wyprawy (ok. 4700 mnpm), w której zgromadzono około 90% potrzebnego sprzętu, żywności oraz paliwa, a wszystko to w oczekiwaniu na przybycie naszych rodaków, jest pilnowane przez Pakistańczyków. Tegoroczna wyprawa będzie próbowała wejść na szyczyt Drogą Pierwszych Zdobywców biegnącą zachodnią ścianą Broad Peak, gdyż droga ścianą południową jest zbyt lawiniasta.

k-wielicki-m

Broad Peak jest szczytem bardzo dobrze znanym tegorocznemu kierownikowi wyprawy - Krzyśkowi Wielickiemu. To on 14 lipca 1984 roku w stylu alpejskim zaatakował Broad Peak i 20 minut po północy, bez namiotu, przy pełni księżyca wyruszył z zamiarem zdobycia szczytu, co zresztą mu się udało. Tym samym stał się on pierwszą osobą na świecie, która w ciągu 24h weszła i zeszła z ośmiotysięcznika... Droga na szczyt zajeła mu 16 godzin, a zejście w dół 5,5 godziny. Mamy nadzieję, że tegoroczna wyprawa będzie owiana podobnie tak spektakularnym sukcesem!

Kierownik wyprawy oczywiście ma ochote wejść na szczyt, ale na pierwszym miejscu stawia dobro wyprawy. Poza tym chciałby, aby weszli inni, bo jak sam mówi "ja już swoje zrobilem, a jedzie z nami conajmniej trójka młodych ludzi i chciałbym, aby to oni budowali nową historię polskiego himalaizmu".

Schemat-drogi-na-Broad-Peak-m

Jak już wspomnieliśmy - szczyt ten jak do tej pory nigdy nie był zdobyty zimą. Próby jego zimowego zdobycia podjęło sześć wypraw: polsko-kanadyjska wyprawa pod kierownictwem Andrzeja Zawady (1987/88) (na tej wyprawie Maciej Berbeka podczas ataku szczytowego ustanowił zimowy rekord wysokości w Karakorum, który utrzymał się do 2011 – dotarł do przedwierzchołka Rocky Summit - niższy wierzchołek), wyprawa hiszpańska Juanito Oiarzabala (2003), dwie wyprawy włoskie Simone Moro (2007 i 2008) i polskie wyprawy kierowane przez Artura Hajzera (2008/09 i 2010/11).