W nadchodzące wakacje postanowiliśmy spełnić  swoje wielkie marzenie i wyruszyć na podbój Skandynawii. W czasie 7-tygodniowej podróży przejedziemy ponad 9000km i pokonamy o własnych siłach kilkaset kilometrów w górskim terenie.

Do głównych celów naszego wyjazdu należą zdobycie najwyższych szczytów Norwegii, Finlandii i Szwecji oraz dotarcie na półwysep Knivskjellodden, który znajduje się bliżej bieguna niż słynny Nordcapp. Poza tym mamy zamiar podziwiać wspaniałe norweskie fiordy i malowniczo położone miasta. Planujemy również kilka górskich wędrówek na Lofotach. Więcej informacji na temat wyjazdu znajdziecie na naszej stronie internetowej: www.skandynawia2013.wordpress.com

 

Skandynawia 2013 – Na Dalekiej PółnocySkandynawia 2013 – Na Dalekiej Północy


Tak długi wyjazd jest sporym wyzwaniem logistycznym biorąc pod uwagę odległość, czas i oczywiście ceny w krajach, które odwiedzimy. Jednak należy pamiętać, że dla chcącego nie ma rzeczy niemożliwych!

Mamy już trochę doświadczenia w planowaniu podróży do różnych miejsc na świecie, ale tym razem musimy wznieść się na wyżyny naszych możliwości. Jedyną rzeczą, która ogranicza nas studentów w tym przypadku to oczywiście drożyzna, z którą zetkniemy się w Skandynawii. Jak sobie z tym poradzić? Postaram się w jasny sposób przedstawić kilka sposobów.

Podstawową kwestią w czasie podróży jest oczywiście nocleg. Najlepszym rozwiązaniem w naszym przypadku jest spędzenie wszystkich noclegów w namiocie „na dziko”. Na szczęście w Skandynawii obowiązuje prawo o nazwie Allemannsretten (Norwegia), Allemansrätten (Szwecja) i Jokamiehenoikeus (Finlandia). Trzy różne nazwy, ale w gruncie rzeczy chodzi o to samo. Przy zachowaniu odpowiedniej odległości od budynków namiot możemy rozbić praktycznie wszędzie! Przed wyjazdem warto zapoznać się z tym prawem co nam wolno robić a czego nie.

Kolejna kwestia związana jest w wyżywieniem. Ceny po raz kolejny mogą okazać się zabójcze, dlatego też cały prowiant zabieramy z Polski. Przez siedem tygodni w naszym menu znajdą się kaszki, owsianki, makarony pod wszystkimi możliwymi postaciami i oczywiście kisiele. Z doświadczenia wiemy, że na takiej diecie można przeżyć naprawdę długo.

Następna rzecz dotyczy samego przemieszczania się. Mam tutaj na myśli tankowanie naszego samochodu. Ceny benzyny np. w Norwegii to około 7zł/1l tak więc może to być bardzo obciążające dla portfela. Dodatkowo uwzględniając odległość jaką mamy do pokonania kwota przeznaczona na paliwo staje się niebotyczna. Aby jakoś temu zaradzić warto pomyśleć o zainstalowaniu instalacji LPG. Wbrew temu co się uważa, tylko w Finlandii nie znajdziemy stacji z LPG (z wyjątkiem Helsinek). W innych państwach Skandynawii, jeżeli dobrze poszukamy znajdziemy stacje z gazem, co pozwoli nam sporo zaoszczędzić.

Jest jeszcze kilka kwestii związanych z planowaniem tego wyjazdu. Na przykład co możemy wwieźć ze sobą na teren Skandynawii? Jakie produkty? Ile ich może być? Ile pieniędzy możemy zabrać w gotówce? Czy w Skandynawii są płatne drogi? I wiele innych.

Serdecznie zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie znajdziecie więcej informacji na temat naszego wyjazdu, a także odpowiedź na powyższe pytania.

Portal Górski objął patronat medialny nad wyprawą, będziemy więc państwa informować o zmaganiach uczestników.

Bartosz Tomaszewski