W ostatnich latach rynek outdoorowy w naszym kraju przeżywa swego rodzaju renesans. Jest on związany z pojawianiem się co raz to większej ilości nowych kolekcji światowej klasy producentów odzieży i sprzętu. Nie tak dawno mieliśmy przyjemność poinformować o współpracy polskiego himalaisty Ryszarda Pawłowskiego z dwiema renomowanymi markami zagranicznymi, Kayland oraz Bergans of Norway.

Kayland to włoski producent szerokiej gamy obuwia mającego zastosowanie zarówno w prostych trekkingach, jak i w najbardziej wymagającej działalności górskiej. Kayland do produkcji swojego asortymentu wykorzystuje najwyższej klasy materiały dostępne na rynku. Wystarczy tu wymienić takie technologie jak Gore-Tex, czy Vibram, by nie mieć wątpliwości, że jest to produkt wykonany najwyższym poziomie.

Bergans of Norway jest marką, którea może pochwalić się nieprzerwaną egzystencją w świecie gór (i nie tylko) już od przeszło 100 lat. Bergans of Norway to wiodący producent i dostawca sprzętu outdoorowego oraz odzieży technicznej. W ofercie firmy znajduje się szeroka gama garderoby ekspedycyjnej, outdoorowej, wysokogórskiej, narciarskiej czy też myśliwskiej. Nie brakuje też modnych ubrań lifestyle’owych. Norweska marka znana jest także z produkcji wysokiej jakości namiotów, karimat, śpiworów, plecaków oraz składanych kanadyjek. Co więcej, Norwegowie z Bergans niejednokrotnie wspierali wszelkiego rodzaju wyprawy ekspedycyjne i eksploracyjne na terenie całego globu. Produkty marki Bergans wyposażone są w membrany w technologii Dermizax, które stanowią alternatywę dla Gore-Texu.

Ryszard Pawłowski już w najbliższym czasie będzie miał sposobność ku temu, by obie marki sprawdzić w surowych himalajskich warunkach. Himalaista, który od ponad 40 lat pozostaje aktywny w górach wysokich, wyruszył właśnie z klientami swojej agencji górskiej Patagonia, by już po raz 29 w swojej karierze stanąć na szczycie Ama Dablam.

Bartek Andrzejewski