Już od ponad 160 lat francuska firma Cousin Trestec zajmuje się produkcją lin o szerokim zastosowaniu. Zdobyte doświadczenie pozwala na produkcję rozmaitych typów lin; od przemysłowych i holowniczych, przez wspinaczkowe, żeglarskie, na linach używanych przez wojsko i służby cywilne kończąc. Wieloletnia praktyka umożliwiła firmie zastąpienie w wielu sektorach lin stalowych linami syntetycznymi, które w testach wytrzymują obciążenie nawet do stu ton.

Cousin Trestec została założona w 1848 roku, w niewielkiej miejscowości Werviq-Sud na północy Francji. Firma specjalizująca się w wyrobie sieci rybackich już w pierwszej połowie XX wieku dostrzegła potencjał włókien syntetycznych i wkrótce oferowała największy na świecie wybór lin wspinaczkowych i żeglarskich.

Model Optima StopAqua to lina zapewniająca płynną i wygodną asekuracje. Zadowoli ona zarówno tradycjonalistów jak i wspinaczy poszukujących ekstremalnych wyzwań. StopAqua to specjalna technologia chroniąca rdzeń i oplot przed działaniem wody i tym samym zwiększająca odporność liny na przetarcia. Przenikaniu wody zapobiega wykorzystanie procesu polimeryzacji przy produkcji liny.

Ale jak lina spisuje się w praktyce? Wydaje się, że nie istnieje opinia bardziej miarodajna niż ta, którą wyrazie człowiek na co dzień tego typu liny używający. O zdanie zapytaliśmy Andrzeja Marcisza z #OutdoorTeam. Doskonale znany w kraju nad Wisłą wspinacz przetestował opisywany model liny. Co powiedział nam na jej temat?

-Odkąd zacząłem się wspinać, używałem niezliczonej ilości rodzajów lin od różnych producentów z całego świata. Nie da się ukryć, że Optima StopAqua od Cousin Trestec plasuje się zdecydowanie w czołówce mojej klasyfikacji. Lina bardzo dobrze się sprawdziła. Wiem, że niektórzy doszukują się w tym modelu wady związanej z faktem, że lina jest śliska. Dla mnie jest to produkt idealny. Gdy działam w Tatrach zimą, bądź wiosną, to leży tam jeszcze sporo śniegu. W tym momencie fakt, że lina jest śliska staje się jej niepodważalną zaletą. Nie czuję najmniejszego oporu, gdy przeciągam ją po śniegu. Co więcej, taki parametr liny sprawia, że jest ona o wiele bardziej trwała. Dzięki temu, że nie „haczy”, nawet po długim okresie działalności górskiej i solidnej eksploatacji na linie nie ma oznak zużycia. Nie łapie też wody, co dodatkowo wpływa na jej żywotność. Lina w moim odczuciu idealnie pracuje w przyrządzie. Jest to zatem jeden z produktów, o których mogę powiedzieć, że są dla mnie idealne.

Andrzej Marcisz poleca: Cousin Trestec Optima StopAqua – doskonała lina francuskiego producentaAndrzej Marcisz poleca: Cousin Trestec Optima StopAqua – doskonała lina francuskiego producenta

Cóż, lepszej rekomendacji produktu chyba nie znajdziemy. A jeśli chodzi o możliwość nabycia liny, to oczywiście jest to jeden z produktów znajdujących się w asortymencie Sklepu Górskiego. Warto zatem przetestować linę we własnej działalności górskiej. Ciekawe, czy zgodzicie się w pełni z Andrzejem Marciszem.

Sklep Górski