Zaczęło się! Po przylocie do Pakistanu i wspólnym powitaniu nowego roku, polscy himalaiści wyruszyli do Ascole. To ostatnia miejscowość, do której ekipa musi dotrzeć, by rozpocząć kilkudniowy trekking do bazy pod K2 (8611 m n.p.m.).

Rozpoczęła się wyprawa zimowa Polaków na K2

Rozpoczęła się wyprawa zimowa Polaków na K2

Informację o następującej treści podesłał Rafał Fronia:

„Przy dobrej pogodzie przekroczyliśmy Indus i jedziemy Doliną Shigar. Także wszystko zgodnie z planem. Późnym wieczorem dotrzemy do Ascole.”

Rozpoczęła się wyprawa zimowa Polaków na K2

Rozpoczęła się wyprawa zimowa Polaków na K2

Przypomnijmy, że Polska wyprawa podejmie się próby wejścia zimowego na drugi pod względem wysokości szczyt ziemi, K2. Mimo kilku prób (w tym polskich), nikt tego jeszcze nie dokonał. To ostatni ośmiotysięcznik niezdobyty zimą. Polacy wyruszyli w Karakorum w składzie:

Krzysztof Wielicki – kierownik wyprawy
Janusz Gołąb – kierownik sportowy
Piotr Snopczyński – kierownik bazy
Jarosław Botor – ratownik medyczny
Dariusz Załuski – operator filmowy
Adam Bielecki
Artur Małek
Marek Chmielarski
Rafał Fronia
Marcin Kaczkan
Piotr Tomala
Maciej Bedrejczuk
Denis Urubko

Przypominamy również plan wyprawy:

„Podczas zimowej wyprawy na K2, ekipa polskich himalaistów będzie wspinać się południowo-wschodnim filarem, tzw. drogą Basków, nazywaną też drogą Cesena. Prowadzi ona filarem między drogą Kukuczka-Piotrowski a Żebrem Abruzzi – którym polscy himalaiści próbowali wchodzić latem 2016 roku – i łączy się z Żebrem Abruzzi na Ramieniu, między tzw. Czarną Piramidą i Szyjką.

Baza, z której ruszą himalaiści jest położona na wysokości 5150 m. Stąd droga prowadzi przez obóz 1 /5900m/, obóz 2 /6350m/ i obóz 3 /7000m/, aż do obozu IV, który został zaplanowany na tzw. ‘Ramieniu’ /8000m/, skąd nastąpi atak na szczyt.”

Rozpoczęła się wyprawa zimowa Polaków na K2

Na łamach Portalu Górskiego, patrona medialnego wyprawy, możecie śledzić losy Polskich himalaistów na bieżąco. Trzymajcie kciuki razem z nami! #K2dlaPolaków!

Bartek Andrzejewski

źr. polskihimalaizmzimowy.com

{youtube}2SPbyOcdDMA{/youtube}