Z najnowszych informacji docierających z Pakistanu wynika, że himalaiści pokonali ostatni etap trekkingu i dotarli do podnóża K2, do Base Campu na wysokości ok. 5050 m. Według wcześniejszych wiadomości, wraz z karawaną na miejsce dotarło około 40% ładunków, zaś reszta powinna dotrzeć po 2-4 dniach. W tym momencie skończył się turystyczny etap wyprawy.

Jak dotąd wszyscy są w dobrej kondycji. Także pogoda do tej pory była znośna, odpowiednia do pory roku, zatem półmetrowy śnieg na lodowcu, w którym trzeba było torować drogę nie był niespodzianką, podobnie jak bardzo niska temperatura czy krótki dzień.

Jakie plany na najbliższy czas? Przede wszystkim urządzenie bazy, która stanie się domem dla himalaistów na najbliższe tygodnie (miesiące). Jeśli zaś chodzi o akcję górską to prawdziwe wspinanie zaczyna się powyżej obozu bazowego, na Żebrze Basków. Plany zakładają, że w pierwszym miesiącu alpiniści założą 3 obozy (do wysokości 7000-7600 m), które będą służyły do aklimatyzacji. Obóz 4 powstanie ewentualnie w trakcie ataku szczytowego. Niezbędne jest także zabezpieczenie drogi zejścia linami poręczowymi. W trakcie wyprawy kluczową rolę odegrają warunki atmosferyczne – oczekiwanie na odpowiednie okno pogodowe, w którym najistotniejszym czynnikiem będzie prędkość wiatru.

źr. share.findmespot.com

Przypominamy, że wspinaczy można śledzić za pomocą trackerów:
- share.findmespot.com (hasło dostępu: Karakorum)
- Adama Bieleckiego

Anna Makowska

Źródła:
- polskihimalaizmzimowy.com
- www.radiowroclaw.pl

{youtube}2SPbyOcdDMA{/youtube}