Niedobre wiadomości nadchodzą z Pakistanu. Dziś ok. godziny 14.00 czasu miejscowego, w trakcie podchodzenia do Obozu 1, samoistnie spadający kamień uderzył w przedramię Rafała Fronię. Po zejściu do bazy i zaopatrzeniu medycznym oczekuje on na ewakuację helikopterem do szpitala w Skardu. Niestety, złamanie eliminuje go z dalszego udziału w wyprawie i w najbliższych dniach wróci do kraju.

W poprzednim artykule informowaliśmy o wypadku, któremu uległ Adam Bielecki. Himalaista został uderzony kamieniem w głowę podczas podejścia do Obozu 1. Obrażenia wymagały zszycia. Wczoraj kierownik wyprawy, Krzysztof Wielicki informował, że Bielecki czuje się i wygląda dobrze.

8 lutego

Po nocy spędzonej w Obozie 1 Janusz Gołąb wrócił do bazy. Himalaista pisał na swoim fanpage’u o ciężkiej nocy z powodu bardzo silnego wiatru. Wielicki informował zaś o całonocnym opadzie śniegu.

Nie przeszkodziło to jednak w wyjściu Artura Małka i Marka Chmielarskiego do Obozu 1.

źr. Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera
źr. Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera

źr. Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera
źr. Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera

9 lutego

Po noclegu w „jedynce” Małek i Chmielarski ruszyli do Obozu 2, natomiast z Base Campu wyszli Piotr Tomala i Rafał Fronia z zamiarem osiągnięcia Obozu 1. Jak już pisaliśmy wyżej, w trakcie wspinaczki Fronia uległ wypadkowi.

Rano kierownik informował: Dziś jest słonecznie. Mała siła wiatru zgodnie z prognozami. Liczymy na to, że nazajutrz pogoda nie pogorszy się bardzo. Wprawdzie prognoza mówi o zachmurzeniu i wzroście siły wiatru do 40 km/h, to liczymy, że zespół Małek/Chmielarski osiągnie miejsce obozu 3 na wysokości ok. 6900 m.

Na dziś przypadają dwie ważne rocznice.

Piotr Tomala obchodzi swoje 46 urodziny, życzymy himalaiście tylu wejść ilu zejść. Wszystkiego najlepszego!

#K2dlaPolaków (28.01.2018), wiadomości nie tylko spod K2
Rafał Fronia i Piotr Tomala w C1, źr. Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera

Dziewięć lat temu, 9 lutego 2009 r., Denis Urubko i Simone Moro dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Makalu.

2
Denis Urubko na szczycie - fot. russianclimb.com

Anna Makowska

Źródła:
- polskihimalaizmzimowy.com
- Facebook

{youtube}2SPbyOcdDMA{/youtube}