Weronika Łukaszewska oraz Sławomir Sanocki zamierzają jako pionierzy pokonać pieszo całe Karpaty zimą. Drugi największy łańcuch górski w Europie, a zarazem najdziksze zakątki naszego kontynentu. Para pokonała już Łuk Karpat latem w 2015 roku. Do tej pory, trasę tą pokonało kilkanaście wypraw, w tym tylko 3 kobiety, ale jeszcze nikt nie dokonał tego zimą!

Wyprawa zimowy Łuk Karpat

Przez Karpaty nie ma jednego wyznaczonego szlaku, trzeba korzystać z sieci szlaków w poszczególnych państwach tak, aby połączyć je w jedną całość. Na pewnych odcinkach nie ma szlaków w ogóle, bądź od lat nikt ich nie używał. Wówczas pozostaje kompas i mapa lub gps.

Wyprawa zimowy Łuk Karpat

W czasie letniego przejścia nie oszczędziły ich losowe wypadki. W Rumunii podczas burzy Sławka zepchnął ze stoku potężny podmuch wiatru. Na szczęście na poturbowaniu i zbitym kolanie się skończyło. Jego stan był jednak na tyle poważny, że ledwie chodził. Mimo to, nie zrezygnowali z dalszej wędrówki.

Wyprawa zimowy Łuk Karpat

W Fogaraszach, najwyższym paśmie Rumunii zastali bardzo niekorzystne warunki. Po kwietniowych śnieżycach, największych jakie nawiedziły środkową Rumunię od lat, ilość śniegu była nadzwyczaj duża. Bez specjalistycznego sprzętu część szlaków okazała się niemożliwa do przejścia z ciężkimi plecakami.

Wyprawa zimowy Łuk Karpat

Teraz para planuje podjąć wyzwanie jakim będzie przejście Karpat zimą. Mają na to dokładnie 89 dni. W tym czasie ponownie będą zmagać się z wyzwaniami, jakie czekają na nich na szlaku. Zimowe, huraganowe zawieje, mrozy, sięgające w górach nawet -35 stopni i metrowe zaspy śniegu to tylko warunki atmosferyczne. Dodatkowo obarczeni ciężkimi plecakami, w których będą mieli niezbędny zimowy ekwipunek.

Aby przejść cały łańcuch Karpat trasą, która ma niemal 2000 kilometrów długości muszą pokonywać dziennie dystans ponad 20 kilometrów pieszo. Dzięki znajomości trasy, zaplanowaniu wariantów przejścia naniesionych na mapę w urządzeniu gps, nie będą zbaczać ze szlaku, szukając drogi.

Czy uda im się przejść w zimie cały łańcuch Karpat jako pierwszym? Jeśli jesteście ciekawi, całą wyprawę będą relacjonować na bieżąco na swoim blogu na karpatyzima.pl, profilu facebook/LukKarpatZima i na Portalu Górskim. Start 21 grudnia pod Bratysławą. Zapraszamy Was do śledzenia wyprawy. Portal Górski jest patronem wyprawy.

 Wyprawa zimowy Łuk Karpat