W dniach 16-19 lipca odbędzie się VIII Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich w Lądku-Zdroju, jedno z największych wydarzeń w środowisku biegów górskich Polsce. To prawdzie święto biegaczy w naszym kraju. Zawody bez wątpienia wyjątkowe, niezwykle klimatyczne, przyciągające biegaczy z całej Polski, a od kilku lat również coraz liczniejszą rzeszę zawodników z zagranicy.

W tym roku będą to zmagania wyjątkowe ze szczególnym uwzględnieniem dwóch bardzo istotnych kwestii. W wymiarze sportowym DFBG jest w tym roku pierwszą światową kwalifikacją do Golden Trail Championship – bardzo elitarnych zawodów, w których wystartują najlepsi biegacze górscy na świecie. Drugą niezwykle ważną sprawą jest zmierzenie się z organizacją zawodów w okresie pandemii.

1607bieg

Rok 2020 to szczególny i trudny czas dla całego środowiska biegów górskich: zawodników i organizatorów. Dlatego od kilku tygodni organizator apelował by każdy podchodził do wprowadzonych reguł i zasad z odpowiedzialnością i nie powodował niepotrzebnych problemów. Od nas wszystkich zależy czy impreza w takich warunkach będzie określana jako potrzebna i bezpieczna co może dawać drogę do oceny naszego środowiska jako zdyscyplinowanego i odpowiedzialnego tak by w najbliższej przyszłości móc wnioskować o zniesienie kolejnych ograniczeń organizacyjnych. 

Aby zawody mogły się odbyć w formule rywalizacji i pełnej klasyfikacji zmieniono naprawdę wiele. Wprowadzenie karty biegacza, indywidualny system rezerwacji czasu wejścia do strefy startu, praca biura zawodów ograniczona do minimum czy wreszcie interwałowy start to wszystko ma sprawić, aby zawody były jak najbardziej bezpieczne. Zdecydowano się także na obowiązkowe maseczki w strefie zawodów, a także kompletnie zmieniono organizację bufetów. Przed wbiegnięciem na punkt każdy zawodnik zobowiązany jest do zdezynfekowania dłoni, a w strefie bufetu ma obowiązek zakrywania ust i nosa. Bufety odżywcze wyposażone są w napoje oraz żywność w zamkniętych opakowaniach, a zawodnik może skorzystać z dostępnych produktów tylko po dezynfekcji dłoni.
Niewielkiej korekcie zostały poddane niektóre trasy zawodów. Zrezygnowano z części tras, które wiodły po czeskiej stronie Parku Narodowego Gór Stołowych, a ze względów bezpieczeństwa w strefie startu/mety będą mogli przebywać jedynie organizatorzy I finiszujący zawodnicy .
Nie obyło się bez zmian w programie towarzyszącym imprezie. Festiwalowi w poprzednich edycjach towarzyszyły pokazy filmów, koncerty, spotkania z wybitnymi biegaczami jak choćby: Markiem Plawgo, Henrykiem Szostem, zawodnikami Salomon Suunto Team. W tym roku z wiadomych przyczyn zrezygnowano z tych punktów festiwalu. Przeorganizowano ceremonię dekoracji, a “Licytacja dla Piszkowic, będąca stałym punktem imprezy zostanie uruchomiona on-line.

1607bieg 1

DFBG to jednak marka sama w sobie, a poprzednie edycje imprezy pokazały, że biegacze uwielbiają biegać w Kotline Kłodzkiej. Reorganizacja zawodów, obostrzenia, dostosowanie się do nowych czasami kłopotliwych nakazów i okoliczności nie odtsraszyło biegaczy. Wszystko wskazuje na to, że padnie rekord frekwencji.

Co sprawia, że co roku mniej więcej w połowie lipca do niewielkiego, acz urokliwego Lądka-Zdroju ściągają rzesze biegaczy z całej Polski? Sam środek sezonu urlopowego, długa, męcząca droga niemal z każdego miejsca w kraju, nie najwyższe przecież góry, a jednak startujących w Lądku-Zdroju każdego roku przybywa. Zdania są różne. Jedni uważają, że Góry Stołowe, Kotlina Kłodzka to najbardziej klimatyczne miejsca w Polsce. Inni podkreślają, możliwość wyboru i urozmaicenie tras, a wielu zawodników po przebiegniętych w poprzednich edycjach dystansach krótszych, decyduje się zmierzyć z tymi najdłuższymi. Biegacze podkreślają, że magnesem przyciągającym do Lądka – Zdroju jest świetna organizacja całości zawodów oraz specyficzny klimat imprezy. Niebagatelną rolę podczas Festiwalu odgrywa Załoga Górska – zgrany zespół wolontariuszy, od lat współorganizujący wiele wydarzeń sportowych i kulturalnych w Kotlinie Kłodzkiej, która swoim zaangażowaniem bardzo mocno buduje klimat i renomę imprezy.
Kameralna atmosfera Lądka - Zdroju podczas trwania DFBG zmienia się nie do poznania. Spokojne miasteczko staje się w tym okresie prawdziwą krainą endorfin nad którą unosi się sportowy duch rywalizacji. A w tym roku rywalizacja i poziom sportowy imprezy zapowiada się wysoko jak nigdy przedtem.
Przede wszystkim Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, będzie pierwszą eliminacją do Golden Trail Championship na Azorach! W ramach nowo stworzonej trasy o nazwie Golden Mountains Trail na dystansie 33 km/+1500 odbędzie się rywalizacja w której zwycięzca i zwyciężczyni automatycznie otrzymają złote bilety i uzyskają kwalifikację na Azory. Bieg odbędzie się w piątek, 17 lipca. Kwalifikacje będą miały miejsce w 20 krajach na 5 kontynentach, a polska odsłona eliminacji do Wielkiego Finału będzie pierwszą kwalifikacją rozgrywaną na świecie i zarazem jedną z nielicznych, które odbędą się w formie normalnej czyli bezpośredniej rywalizacji. Pula nagród w tym biegu to aż 30.000 tysięcy złotych, a na starcie zobaczymy między innymi najszybszych polskich i czeskich górskich biegaczy: Bartłomieja Przedwojewskiego, Krzysztofa Bodurkę, Marcina Kubicę, Roberta Krupickę, Marka Causidisa, Martynę Kantor, Paulinę Tracz, Katarzynę Solińską. Zawody zapowiadają się naprawdę imponująco.
Tradycyjnie wielkie zainteresowanie podczas Festiwalu budzi Bieg 7 Szczytów rozgrywany na dystansie 240 kilometrów. Jest to jeden z najdłuższych biegów w Polsce, trasa dla prawdziwych koneserów ultra, przyciągająca na start wielu zawodników. Bieg 7 Szczytów jest bez wątpienia jednym z najtrudniejszych wyzwań w polskim środowisku ultra. Na pokonanie 240 km zawodnicy mają regulaminowe 52 godziny, zmagając się z reguły z upałem oraz oczywistymi niedogodnościami podczas takiego biegu jak: brak snu, urazy, zmęczenie. Rekordzistą trasy jest Rafał Kot, który w zeszłym roku pokonał Bieg 7 Szczytów w czasie niespełna 27 godzin i 52 minut. Rafała zobaczymy również w tym roku.
Z innych dystansów ultra zawodnicy mają do wyboru również Super Trail (130 km), K-B-L – 110 km oraz Ultra Trail ze swoimi „skromnymi” 68 kilometrami, który w tym roku cieszy się rekordową frekwencją. Na tych trasach na listach startowych widnieją między innymi: Paweł Dybek, Natalia, Tomasiak, Jana Mikesova.
Festiwal ma również kilka propozycji dla osób, które dopiero wchodzą w świat biegów górskich. Bardzo popularny jest Złoty Maraton (45km), a rekordy frekwencji zawsze biją: Złoty Półmaraton oraz Trojak Trail – bieg o charakterze charytatywnym, rozgrywany w niedzielę na zakończenie festiwalu.
Po dwóch latach przerwy na trasy DFBG wraca najszybszy polski biegacz, zawodnik międzynarodowego teamu Salomona – Bartłomiej Przedwojewski, który na festiwalu postanowił wystartować aż na trzech dystansach: Goldem Mountains Trail, Złotym Półmaratonie oraz niedzielnym Trojaku Trail.
W ramach DFBG dzieje się naprawdę wiele. Warto nadmienić, że bardzo mocno w imprezę włącza się cały region. Lądek-Zdrój, Kudowa-Zdrój bardzo aktywnie promują imprezę oraz przygotowują specjalne oferty turystyczne dla uczestników DFBG i ich rodzin. W poprzednich latach mogliśmy między innymi zwiedzić Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku i Kopalnię Złota, Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju czy Twierdzę Kłodzko.
Poniżej kilka najważniejszych informacji o imprezie i poszczególnych trasach.
Termin: 16-19 lipca 2020 r.
Miejsce: Festiwal odbywać się będzie na terenie Ziemi Kłodzkiej. Na całość zawodów będzie się składać z 8 biegów górskich, które będą odbywać się w różnych rejonach Ziemi Kłodzkiej. Baza zawodów będzie zlokalizowana w Lądku-Zdroju.
Trasy: Bieg 7 Szczytów – 240 km; Super Trail – 130 km; K-B-L – 110 km; Ultra 68; Złoty Maraton – 45 km; Golden Mountains Trail (eliminacja do Mistrzostw Świata) Złoty Półmaraton – 21 km; Trojak Trail – 10 km
Szczegóły dotyczące Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich oraz zapisy znajdują się na stronie: www.dfbg.pl

Źródło:
materiały organizatora