Miłośników Babiej Góry oraz biegów alpejskich serdecznie zapraszamy do biegowej rywalizacji w ramach Wiosennego Biegu Wschodzącego Słońca,

 10. Chaszczoka-Biegu na Babią Górę oraz Letniego Biegu Wschodzącego Słońca.

6 czerwca 2021 r. zapraszamy do Lipnicy Wielkiej na pierwszą edycję Wiosennego Biegu Wschodzącego Słońca z metą na szczycie Babiej Góry. Start biegu nastąpi spod Ośrodka Charytatywno-Wypoczynkowego „Górska Przystań” w Lipnicy Wielkiej. Trasa biegu będzie przebiegać po południowym stoku masywu Babiej Góry i będzie prowadzić na szczyt Babiej Góry zielonym szlakiem turystycznym. Aby dostać się na metę zlokalizowaną na Diablaku (1725 m n.p.m.) uczestnicy biegu będą musieli pokonać 4,5 kilometra i +840 metrów przewyższenia! Jeżeli pogoda dopisze to w trakcie biegu oraz na mecie uczestnicy będą mogli podziwiać spektakularny wschód słońca.

7 sierpnia 2021 r. będzie miała miejsce 10. edycja Chaszczoka-Biegu na Babią Górę. Start biegu nastąpi spod Ośrodka Turystyczno-Narciarskiego Mosorny Groń w Zawoi. Trasa biegu będzie początkowo poprowadzona niebieskim szlakiem turystycznym, następnie czarnym szlakiem do Schroniska PTTK Markowe Szczawiny. Przy schronisku nastąpi odbicie w lewo w szlak żółty, a od Skrętu Ratowników, po kamiennych stopniach rozpocznie się wspinaczka pod górę po najtrudniejszym, ale jednocześnie najpiękniejszym fragmencie szlaku prowadzącym na szczyt Babiej Góry - Perci Akademików. Aby dostać się na metę zlokalizowaną na Diablaku, uczestnicy biegu będą musieli pokonać trasę o długości 8 km i przewyższeniu +1100 metrów!

Dzień później, w niedzielę 8 sierpnia, odbędzie się kolejny bieg alpejski z metą na szczycie Babiej Góry - Letni Bieg Wschodzącego Słońca, którego start będzie zlokalizowany po południowej stronie Babiej Góry, w Lipnicy Wielkiej. Bieg będzie letnią wersją Wiosennego Biegu Wschodzącego Słońca, także trasa będzie poprowadzona analogicznie jak w biegu czerwcowym, czyli zielonym szlakiem turystycznym po południowym zboczu Babiej Góry. W Letnim Biegu Wschodzącego Słońca uczestnicy wystartują o godzinę później, niż w czerwcu i będzie to godzina 4:30. Kolejną różnicę w tych dwóch biegach na pewno podaruje już sama Babia Góra, mianowicie będzie to aura o poranku, ponieważ nawet przy świetnych warunkach pogodowych, sierpniowy wschód słońca będzie miał inne barwy od czerwcowego.

Na wysokości 1616 m n.p.m. uczestnicy Wiosennego i Letniego Biegu Wschodzącego Słońca będą mogli zobaczyć ślady po ruinach schroniska, które zostało wybudowane w latach 1904–05 z inicjatywy niemieckiego stowarzyszenia turystycznego Beskidenverein. Było to pierwsze i najwyżej położone schronisko w masywie Babiej Góry.

Na szczycie Babiej Góry uczestnicy każdego biegu otrzymają pamiątkowy medal, a Diablak podaruje wszystkim niezapomniane wrażenia i widoki. Z Diablaka przy dobrych warunkach pogodowych można podziwiać piękną panoramę Tatr i Beskidów.

Linki do zapisów:

- Wiosenny Bieg Wschodzącego Słońca
https://b4sportonline.pl/bieg_na_babia/zapisy_na_wiosenny_bieg_wschodzacego_slonca_1

- 10. Chaszczok-Bieg na Babią Górę
https://b4sportonline.pl/bieg_na_babia/zapisy_na_chaszczok__bieg_na_babia_gore_2

- Letni Bieg Wschodzącego Słońca
https://b4sportonline.pl/bieg_na_babia/zapisy_na_letni_bieg_wschodzacego_slonca

Serdecznie zapraszamy do udziału w Wiosennym i Letnim Biegu Wschodzącego Słońca oraz do odwiedzenia Lipnicy Wielkiej na Orawie, która malowniczo rozciąga się u podnóża Babiej Góry. Wiosenny i Letni Bieg Wschodzącego Słońca jest organizowany przy współpracy z Gminą Lipnica Wielka.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach znajdują się na stronie: http://biegnababia.pl/

Zapraszamy na Babią Górę!

Źródło:
materiały organizatorów – „Kozica” Fundacja Biegów Górskich