Dopiero co zakończyła się druga odsłona cyklu Golden Trail World Series – biegowej Ligi Mistrzów wśród biegaczy górskich, a już mamy zapowiedź przyszłorocznej edycji. To będzie wyjątkowe wydarzenie. Prestiż, sława, ale i naprawdę spore pieniądze czekają na najlepszych zawodników na świecie. Zmiany regulaminowe, zmiany zasad naliczania punktów, rygorystyczne badania antydopingowe, a miejsce Wielkiego Finału w Patagonii. Brzmi naprawdę dobrze!

W 2019 roku najlepsi na świecie biegacze górscy na dystansach około maratońskich zebrali się, aby ścigać się w sześciu najbardziej prestiżowych biegach górskich na świecie w ramach Golden Trail World Series. 10 najlepszych mężczyzn i kobiet z najlepszymi wynikami w cyklu (do klasyfikacji liczone były trzy najlepsze występy danego zawodnika) zdobyło miejsca w Wielkim Finale, który odbył się w ramach Annapurna Marathon w Nepalu. Poziom finału był niezwykle wysoki, a zwycięzcy: Kilian Jornet i Judith Wyder przypieczętowali swoją dominacje w całym cyklu.

1911golden

Miniona edycja to także wzrost i tak bardzo wysokiego już poziomu sportowego cyklu. Czternastu z dwudziestu najlepszych biegaczy według rankingu ITRA (kategoria S) uczestniczyło w całej serii,  w przypadku kobiet było to siedem zawodniczek. GTWS to również ogromna praca nad komunikacją medialną. Bezpośrednie transmisje z zawodów, zapowiedzi czy wreszcie produkcje siedmiu filmów podsumowujących poszczególne zawody, zostało udostępnionych w mediach społecznościowych i telewizjach na całym świecie.  W 2020 roku Golden Trail World Series nabierze jeszcze większego impetu. Zawodnicy będą rywalizowali w sześciu kultowych już zawodach:

Zegama - Aizkorri (Hiszpania) - 42,195m/+2736.
Mont Blanc Marathon (Francja) - 42km/+2780.
Dolomyths Run Skyrace (Włochy) – 22km/+1700.
Sierre-Zinal (Szwajcaria) - 31 km/+2200.
Pikes Peak Marathon (USA) - 42 km/+2382.
Ring of Steall Skyrace (Szkocja) - 29 km/+2382
Sześć bardzo różnorodnych wyścigów daje duże możliwości zawodnikom, nawet tym najmłodszym, wchodzącym dopiero w świat biegów górskich. Młode talenty, których przecież nie braku z pewnością będą się koncentrować na najkrótszych wyścigach w Szkocji, we Włoszech i w Szwajcarii. Wielki Finał odbędzie się w ramach K42 w Villa Angostura (Patagonia) w Argentynie. Przyszłoroczna edycja prawdopodobnie przyciągnie jeszcze więcej biegaczy z elity. Z pewnością swoich sił będą chcieli próbować biegacze nie kojarzeni do tej pory tylko z górami. Nowe zasady i nagrody pieniężne z pewnością będą dużym magnesem.
Najważniejsze zmiany w edycji 2020
- nagrody pieniężne w ogólnym rankingu wzrosną z 5000 € do 10 000 € dla pierwszej piątki zawodników po finale, miejsca od 6. do 10. nadal otrzymają 5000 €.
- punkty z finałowego wyścigu w Argentynie, będą podwojone, a więc ostatni wyścig będzie mógł wywrócić tabelę do góry nogami.
- do wyścigu finałowego zakwalifikuje się 11 najlepszych, a nie jak do tej pory 10 najlepszych zawodników i zawodniczek. Jedenasty zawodnik biegu w Patagonii nie otrzyma więc żadnej gratyfikacji finansowej.
- nagrody pieniężne dla każdego wyścigu w cyklu wynoszą minimum 1000 € dla pierwszej piątki, i minimum 500 € dla pozycji od 6. do 10.
- bardziej rygorystyczne kontrola antydopingowe
Wszystkie te modyfikacje mają na celu podniesienie poziomu rywalizacji w cyklu, a przede wszystkim mają zwiększyć emocje w finale, gdzie wszystko będzie jeszcze możliwe. Kolejna edycja GTWS zapowiada się bardzo emocjonująco. Mamy nadzieję, że w rywalizacji o czołowe lokaty będzie walczył Bartłomiej Przedwojewski, a byłoby kapitalnie zobaczyć w walce o wyjazd do Argentyny kolejnych naszych reprezentantów.
Spore zmiany czekają również cykle narodowe. Golden Trail National Series bo o nich mowa, również zostały zmodyfikowane o nowe biegi, a rywalizacja będzie się toczyć przy zmienionym regulaminie. Dla nas najważniejszą informacją jest ta, że do czesko-słowackiej GTNS dołączy po raz pierwszy polska impreza. Szczegóły zostaną zaprezentowane wkrótce

Przemysław Ząbecki/materiały organizatora