Imponująca frekwencja, rewelacyjna forma faworytów, świetna atmosfera, łaskawa pogoda... 4. Rowerowy Bieg Piastów był pięknymi zawodami, które zadowoliły zawodników w każdym wieku. Niektórzy startowali w Jakuszycach po raz pierwszy. Rowerowy Bieg Piastów ukończyło 805 osób!

4. Rowerowy Bieg Piastów - co za wyścig!

Główne role zagrali Rafał Alchimowicz i Dorota Kuźma - zwycięzcy na dystansie GIGA (około 54 km). Rafał Alchimowicz, triumfator naszych zawodów przed rokiem, był zdecydowanym faworytem. Nie dał rywalom żadnych szans. Gubił kolejnych, do mety dotarł z pięciominutową przewagą nad Danielem Oliwą ze Szklarskiej Poręby.

4. Rowerowy Bieg Piastów - co za wyścig!

- Trasa szybka, jej początek dosyć płaski, sporo asfaltu – mówił na mecie Rafał Alchimowicz. - Potem był dosyć długi podjazd od Świeradowa-Zdroju. Nie było lekko... Na końcówce od kopalni elementy techniczne, trochę błota. Jednym słowem: na trasie było wszystko! Organizacja – jak - zwykle na Biegu Piastów - na bardzo wysokim poziomie. Polecam.

- Bardzo fajna trasa, dobrze się jechało. Nie widziałam żadnej rywalki, więc adrenalina była mniejsza – opowiadała Dorota Kuźma, która zwyciężyła z ogromną, 23-minutową przewagą. Dopiero trzeci raz w tym sezonie jechała na rowerze MTB. Wysoką formę zapewniło jej trenowanie triathlonu, w którym również osiąga sukcesy.

Na trasie MEGA Damian Kozik stoczył pasjonującą walkę o pierwsze miejsce z Bartoszem Błaszczykiem. Wygrał o sekundę. Dominika Niemiec z kolei wymieniała się na prowadzeniu z Janą Draslarovą. Uciekła jej przed metą.

Michał Decewicz zwyciężył w wyścigu MINI ze sporą przewagą. Niezwykle wyrówana rywalizacja toczyła się wśród pań pomiędzy Natalią Chorostkowską i Joanną Okołotowicz. Minimalnie szybsza okazała się pierwsza z nich.

W wyścigu rowerów hybrydowych Ski Team Hybrid Tour jako pierwsi finiszowali Michał Smyka i Sabina Robak.

- To mój pierwszy taki wyścig. Super zabawa! Zapraszamy wszystkich na elektryki! - opowiadałł Michał Smyka. - Pomimo wspomagania, zadyszka jest. Taki rower wspomaga do 25 kilometrów na godzinę. Na wszystkich odcinkach równych oraz zjazdach i tak można liczyć tylko na siłę własnych mięśni. Trzeba też zaplanować pracę baterii, by nie skończyła się za wcześnie, bo wtedy bardzo ciężko jedzie się na takim rowerze. Waży pięć kilogramów więcej, to duże obciążenie.

4. Rowerowy Bieg Piastow był finałem Wielkiego Jakuszyckiego Szlema – trofeum dla tych, którzy w danym roku kończą Bieg Piastów na nartach, w biegu bez nart oraz na rowerze na głównych dystansach. Sztuki tej dokonało 55 osób. Najkrótszy łączny czas (9 godzin 59 minut) osiągnął Waldemar Witulski. Zdobywcy Wielkiego Jakuszyckiego Szlema zostali zaproszeni na scenę, gdzie zostali uhonorowani specjalnymi trofeami.

Wiele radości było także podczas Rowerowej Przygody – wyścigu dzieci na dystansie około kilometra. Pomimo zimna, uczestniczyło w nim ponad pół setki najmłodszych. Powodzeniem cieszyła się także mobilna Akademia Rowerowa – miasteczko nauki zasad ruchu drogowego, pumptrack oraz stoiska Poczty Polskiej i Biegu Piastów. Zawodnicy i ich bliscy wysyłali kartki pocztowe ze specjalnym datownikiem 4. Rowerowego Biegu Piastów oraz kupowali koszulki, czapki i okulary oraz inne gadżety Biegu Piastów.

4. Rowerowy Bieg Piastów - co za wyścig!

4. Rowerowy Bieg Piastów - co za wyścig!

- Serdecznie dziękuję zawodnikom za udział w czwartej rowerowej edycji Biegu Piastów. Razem stworzyliśmy świetne sportowe wydarzenie. Gratuluję Wam wyników i rekordów. Chylę czoło przed najdzielniejszymi i najwytrwalszymi Szlemowcami. Jesteście wielcy! - podsumowuje dyrektor Biegu Piastów, Kaja Sznajdrowicz. - Szczególne podziękowania dla organizatorów, wolontariuszy, służb, sponsorów i wszystkich zaangażowanych osób. Bez Waszej pasji, zaangażowania i poświęcenia nie byłoby tych zawodów.

Do zobaczenia za rok!

4. Rowerowy Bieg Piastów - co za wyścig!

Sponsorem Oficjalnym 4. Rowerowego Biegu Piastów był PKO Bank Polski, Sponsorami Technicznymi: Ski Team, Cube, Brubeck i Dextro Energy, Partnerami: Interferie Sport Hotel Bornit, Termy Cieplickie, Poczta Polska, Urząd Marszałkowski Wojwództwa Dolnośląskiego, Związek Gmin Karkonoskich, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, Miasto Szklarska Poręba, Miasto Jelenia Góra, Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej i Nadleśnictwo Szklarska Poręba. Honorowy patronat sprawowali Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Polski Komitet Olimpijski i Lasy Państwowe.

Organizatorem 4. Rowerowego Biegu Piastów było Stowarzyszenie Bieg Piastów.

4. Rowerowy Bieg Piastów - co za wyścig!

GIGA:

1) Rafał Alchimowicz (Interferie Optyk Okular Jelenia Góra) 1:57:59
2) Daniel Oliwa 2:02:58
3) Rafał Ignaczak (Interferie Optyk Okular Jelenia Góra) 2:09:12

1) Dorota Kuźma (Enervit Yoko XC Life Team) 2:34:26
2) Dorota Kruk 2:57:11
3) Agnieszka Węgrzyn 3:02:01

MEGA

1) Damian Kozik (Talvi Sport Szklarska Poręba) 1:29:42
2) Bartosz Błaszczyk 1:29:43
3) Mariusz Gałuszka (Ajan Irom Team Jawor) 1:30:51

1) Agnieszka Niemiec (Stowarzyszenie KS Pławna) 1:46:59
2) Jana Draslarova (Sokol Maxicky) 1:47:09
3) Alicja Marciniec (UKKS Oriens Chojnów) 1:52:20

MINI

1) Michał Decewicz (Romet Factory Team) 37:07
2) Damian Bahaj (Romet Factory Team) 38:09
3) Marcel Broj (Broj Team Źlinice) 39:33

Ski Team Hybrid Tour

1) Michał Smyka 1:30:18
2) Paweł Traciak 1:30:20
3) Marcin Bagiński 1:32:13

1) Sabina Robak 1:32:51
2) Violetta Rębecka 1:39:44
3) Iwona Gałka 2:02:11

4. Rowerowy Bieg Piastów - co za wyścig!

4. Rowerowy Bieg Piastów - co za wyścig!

4. Rowerowy Bieg Piastów - co za wyścig!