Jak na Mistrzostwa Sił Powietrznych w narciarstwie biegowym przystało, ściganie w Szklarskiej Porębie na Polanie Jakuszyckiej należy uczcić poprowadzeniem trasy przez wzniesienie zwane Samolotem. W ten weekend w ramach zawodów Salomon Nordic Sunday (1-2 lutego 2014 roku) odbędzie się nie tylko rywalizacja Sił Powietrznych, jak rok temu, ale także Mistrzostwa Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Na Polanie Jakuszyckiej panują obecnie najlepsze warunki do biegania na nartach i organizowania zawodów w Polsce, tak więc nie dziwi fakt, że kilkaset osób jest zainteresowanych startem w weekendowych zawodach Salomon Nordic Sunday (1-2 lutego 2014 roku). – Mamy mnóstwo telefonów z całej Polski i Czech z pytaniem o trasę – mówi organizator cyklu Beata Lepka. – A ta będzie ciekawa – dodaje z uśmiechem.

fot: www.sns-nartybiegowe.pl

fot: www.sns-nartybiegowe.pl

Po kilku dniach przejeżdżania jakuszyckich tras ratrakiem i skuterami, bieganiu na nartach i godzinach narad, udało się stworzyć trasę o długości 7.700 metrów (może jeszcze delikatnie się wydłużyć). Oczywiście, jak na wojskowe mistrzostwa przystało na trasie musi znaleźć się wzniesienie o nazwie Samolot.

Trasa nie jest może najdłuższa, ale na pewno bardzo wymagająca. W pierwszej części dystansu różnica wzniesień wyniesie 110 metrów na 1,7 km, oczywiście pod górę.

W ubiegłym roku, na pierwszym w lutym SNS-ie odbyły się Mistrzostwa Sił Powietrznych, w tym roku impreza rozrasta się o kolejne – Mistrzostwa Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – W rywalizacji mundurowych pojawi się na starcie ponad siedemdziesięciu osób. W sumie spodziewamy się na starcie ponad 350 osób przez dwa dni rywalizacji – zapowiada Beata Lepka.

Mapa trasy zawodów oraz profil dostępne są TUTAJ

Program zawodów:

Sobota, 1 lutego – godz. 11.00 – start biegu stylem dowolnym

Niedziela, 2 lutego – godz. 10.30 – start biegu stylem klasycznym

***

SALOMON NORDIC SUNDAY to największy w Polsce cykl zawodów dla amatorów narciarstwa biegowego. Sezon 2013/14 to już piąta edycja naszego cyklu, w którym startowali i wciąż startują Polacy, Czesi, Niemcy, a nawet Rosjanie. Na naszych trasach gościliśmy także medalistów olimpijskich.

Salomon Nordic Sunday rozpoczął się w 2009 roku. W pierwszy biegach startowało kilkudziesięciu zawodników. A w klasyfikacji generalnej pojawiło się nieco ponad sto osób. Dla porównania w trzecim sezonie SNS-a na starcie stanęły w sumie 453 osoby, w poprzedniej edycji już 596.

Na tej liście są zawodnicy o różnym poziomie sportowym, zarówno ci, którzy zaczynają dopiero swoją przygodę z biegówkami (m.in. uczestnicy obozów Akademii Biegania SNS, którzy czasami na start decydują się po dwóch dniach treningu), jak i czołówka amatorów z Polski i Czech, a w wolnych terminach, także polscy kadrowicze w narciarstwie biegowym.

Najbardziej znani uczestnicy cyklu Salomon Nordic Sunday: wioślarska czwórka (Adam Korol – na zdjęciu obok, Marek Kolbowicz, Konrad Wasielewski, Michał Jeliński), Maja Włoszczowska, Maria Cześnik, Paulina Maciuszek, Blanka Paulu, Marek Galiński, Kornelia Kubińska, Tomasz Kałużny.

źródło: www.sns-nartybiegowe.pl